paper
  לא נעלמת מעיני העובדה שלתא "נטו" משתייכים גם אנשים אכפתיים ומוצלחים שפועלים בניקיון כפיים למען רווחת הסטודנטים. במהלך התחקיר לכתבה נתקלתי גם בסטודנטים שציינו בפני את הערכתם הרבה לנציג החוג שלהם ואמרו שהיו בוחרים בו בשמחה רבה, אך גם הם היו ממורמרים מביטול הבחירות.

אם תשאלו את יו"ר אגודת הסטודנטים, תענו שהבחירות השנה לא בוטלו. אך אם תשאלו את עצמכם את אותה השאלה, מה תהיה התשובה? האם התקיימו בקמפוס בחירות דמוקרטיות בשנתיים האחרונות? הסיבה לביטול הבחירות לוטה בערפל. אגודת הסטודנטים חיפה מונהגת על ידי תא "נטו" מזה שש שנים. האם הדבר מעיד על הצלחתו הרבה של התא, או על אובדן הדמוקרטיה?

בואו נביא גנרל

האם אפשרי לקיים משטר דמוקרטי ונאור בהיעדר בחירות? כדי לענות על כך פניתי לד"ר ישראל ויסמל-מנור, מומחה לפוליטיקה אמריקאית, תקשורת פוליטית ודעת קהל. במהלך הקריירה שלו נחשף לשלל שחיתויות פוליטיות ואי-סדרים, אבל כשאני מספרת לו על ביטול הבחירות הוא נעלב באופן אישי מהפגיעה בדמוקרטיה בקמפוס: "זה הכה אותי בתדהמה, שכן זו השנה השנייה ברציפות שאין בחירות! בשנה שעברה היה את התירוץ המצוץ מהאצבע שלא ניתן היה לקיים את הבחירות בגלל השביתה, אבל פעם בשנה צריך שיהיו בחירות. מה לגבי אלה שאולי חשבו לרוץ ואולי לא הצהירו או חיכו לרגע האחרון כדי להצהיר? השנה זה אפילו יותר חמור. העובדה שבחירות עולות כסף ושאין יריבים לתא הדומיננטי לא מספיקה כדי לבטל בחירות. חשובה גם האופציה של בחירה בפתק לבן כמחאה על המצב. זה מדאיג גם לגבי הבחירות הבאות: מה נדרש כדי לקיים בחירות כהלכתן? כבר עשור אין תחרות לנטו, יכול להיות שהוא תא מצוין, אך זכותו של סטודנט להביע את דעתו. בהחלטה זו מסמסו את הדמוקרטיה וביטלו אותה".

אם היית סטודנט כיצד היית פועל?

"כסטודנט שהנושא קרוב ללבו, הייתי פונה לרשויות האוניברסיטה שאמונות לפקח על אגודת הסטודנטים. הייתי אומר: 'האגודה הזו לא יכולה להיות האגודה שלי אם אני לא יכול לקבוע את האנשים שיושבים בראשה. אחת מהזכויות שלי כשנרשמתי הייתה הזכות להצביע עבור מי שישב באגודה. אולי גם אני רוצה להיבחר ואין לי הזדמנות, כי אני לא שייך לקליקה של התא הזה?'. אפשר גם להחזיר את תעודות הסטודנט ולומר: 'אני לא רוצה לקחת חלק באגודה'. להצהיר שהנושא לא מקובל עלינו".

יש שאומרים שהבחירות הן סתם הצגה חסרת תועלת שמבזבזת תקציב, מה תאמר על זה?

"אם כך, נביא גנרל וניתן לו את כל הסמכויות, שיקבע מה טוב עבורנו. וברצינות - דמוקרטיה עולה כסף. אבל עלות הבחירות לאגודה היא אפסית לעומת תקצוב של יום הסטודנט. צריך רק קופסאות, פתקים ושני אנשים ליד כל קלפי".

 

בסיום הראיון, עוד בטרם הספקנו להיפרד, נכנס לחדר יו"ר האגודה, פליקס קוריטני, שהגיע על מנת לשוחח עם ד"ר ויסמל-מנור. הוא נקלע לשיחה באופן לא מתוכנן. ויסמל-מנור שוטח את טענותיו בפני פליקס, שמתגונן:

קוריטני: "מה אתה רוצה? שאני אמציא מתמודדים? יש תקנון לפיו אם יש מתמודד אחד בכל חוג הוא אוטומטית הופך לנציג חוג".

ויסמל-מנור: "אז צריך לשנות את התקנון המגוחך. מה אם כולם ישימו פתק נגד הנציג? אם כולם שמים פתק לבן ואף אחד לא שם פתק בעדך, אתה לא נבחרת. איך תראה לגיטימיות?".

קוריטני: "אני מראה לגיטימיות בזה שאף אחד לא מתמודד נגדי".

ויסמל-מנור: "גם נגד סדאם חוסין לא היה אף מתמודד".

קוריטני: "לא מנעתי מאף אחד להתמודד".

ויסמל-מנור: "אבל הם רואים את הכוח שלך ולא מתמודדים, אין ככה לגיטימיות לשלטון".

קוריטני: "אם אדם רוצה, הוא יבוא ויתמודד. קל להתלונן אבל קשה לעשות. לקיים ככה סתם בחירות היה עולה מאה אלף שקל".

ויסמל-מנור: "בסדר גמור, מאה אלף שקל שיעניקו לך לגיטימיות. דמוקרטיה זה לא חינם. הצדק צריך גם להיראות".

קוריטני: "אני יכול להגיד לכל סטודנט שבא ומתלונן 'בזה שלא התמודדת נתת לי לגיטימיות. למה לא התמודדת? גם לי יש שיעורי בית, עבודה'".

יישור הזווית

מדברי יו"ר אגודת הסטודנטים ברור – ציבור הסטודנטים הוא האשם העיקרי. אם היה להם אכפת הם היו צריכים להקים תא ולרוץ לבחירות ועצם העובדה שלא עשו זאת שוללת מהם את הזכות להצביע. למרות טענת קוריטני, כי אין לנו את הזכות להתלונן, ישנם סטודנטים שמבכים את המצב בקמפוס. כמה מהם אף פועלים בנושא, בדרכם.

אחת מהדרכים להתחיל שינוי היא להקים קבוצה. דרק רופ, שם בדוי (הוא שומר על חיסיון "כדי שיהיו לי מקורות מידע באגודה"), סטודנט למדעי המדינה, הקים עם שניים מחבריו קבוצה וירטואלית ברשת החברתית FACEBOOK בשם "זווית ישרה". קבוצה זו קמה, כמתואר באתר, במטרה "להוציא את הסטודנטים מהאדישות ולתת מבט מזווית אחרת על ההתנהלות בקמפוס, כזו שלא מייפה ומצניעה את הפופוליזם הזול, חלוקת הג'ובים והעסקנות של התאים הסטודנטיאליים". הבעיה המרכזית באגודה, אם תשאלו את מקימי הקבוצה, היא "שהיא לא עושה דברים שבאחריותה, כמו בחירות והצגת התנהלותה בשקיפות, כולל פירוט רשימת משכורות".

 

"כל עוד נציגי החוגים של נטו נבחרים המצב מצוין ויש בהם גם נציגים נפלאים. השאלה היא, כמה חופש בחירה יש לציבור לבחור אותם, האם הם נבחרים על ידי הציבור שהם אמורים לייצג או על ידי פליקס, וכמה סטודנטים נאלצים להסיר את מועמדותם".

כיצד אתם מגדירים את מטרתכם?

"לשמש מנגנון ביקורת על האגודה, שיניעה לפעול בשקיפות ולהוות מתרס נגד הרדידות בתאים. נושא התקציבים מאוד לא שקוף וכל הזמן מורחים אותנו (אנשי זווית ישרה - מ.ה) עם זה. אנחנו לא יודעים כמה אנשים מועסקים באגודה והאם מספרם צמח. לפי המידע שלנו הוא אכן גדל: יש רכזים, עוזרים לרכזים, שלל תפקידים פיקטיביים לחלוטין. כמו כן, תקנון האגודה לא מפורסם".

יש שיבואו ויגידו שאתה ושכמותך רק מתלוננים ואם אתם רוצים שינוי אתם צריכים לפעול ולא לבוא בטענות כלפי האגודה

"הסיכויים של מועמד עצמאי לנצח הם קלושים, כי אין לו את הבסיס שיש לתא. אין לו עשרות פעילים שיבואו לכיתות וירשמו 'צהריים טובים מנטו'".

קיימת וועדת ביקורת שמפקחת על פעילות האגודה

"יש וועדת ביקורת, אבל מי ממנה אותה? כשיש תא אחד ששולט בתשעים אחוז מהמקומות, הוא ממנה את כל בעלי התפקידים, כולל היושבים בוועדות. כך למעשה לא קיימת ביקורת ממשית".

 

כשר אבל מסריח

רונית ארבל, סטודנטית שנה ג', היתה בשנה שעברה נציגת תא "נטו" בחוג לפסיכולוגיה. לתפקידה הגיעה באופן טבעי, כמי שתמיד דאגה לצרכי הסטודנטים בחוג והקדישה את כל כולה לייצוגם: "נתתי את הנשמה שלי עבור הסטודנטים וזה נעשה באהבה". את אותו תפקיד עזבה בדרמטיות לאחר שהתייאשה לחלוטין מהאגודה. במכתב הפרידה הדרמטי ששלחה לכל הסטודנטים בחוג לפסיכולוגיה כתבה: "לפני שנבחרתי לכהן כנציגת החוג לפסיכולוגיה, היה נראה לי שכל מה שהולך באגודה הוא מלוכלך ומכור מראש. החלטתי להישאר, כי ידעתי שמצפים ממני, כאן בחוג ושאני לא יכולה לאכזב עכשיו. אבל היום הגיע הקש ששבר את גב הגמל. בגלל שטות מטופשת גיליתי דברים שלא רציתי לגלות, אודות גועל נפש פוליטי שהדביק אנשים באגודה כמו חיידק אלים".

יש שאומרים שהסטודנטים יכולים להאשים רק את עצמם על היעדר אלטרנטיבה

"נורא נוח לנטו שאין בחירות, שאין אלטרנטיבה. אם הייתי רצה לבד הייתי נמצאת במיעוט ונמצאת באופוזיציה. עד שלא יקום גוף חזק מכל התאים, שיסחף את כולם, לא יהיה מי שיקום ויתמודד נגד 'נטו'. העניינים מתנהלים כיום כדיקטטורה וזה לא צריך להיות ככה".

טענות נוספות שעלו בראיון הן כלפי ההתנהלות הכלכלית של האגודה בתקופות בהן נכנסה לגרעון ובנוגע לתופעה של עובדים באגודה, ש"מחתימים כרטיס והולכים להסתובב".

נושא שהעלו מרבית המרואיינים, ביניהם ארבל, הוא אסימילציית הזהות בין תא "נטו" ל"אגודת הסטודנטים": "זה מתחיל בתחילת שנת הלימודים, כשנטו מסבירים כי 'אנחנו והאגודה זה אותו דבר' ולתלמיד חדש אין הרבה אופציות להפריד בין האגודה לנטו והם עוזרים לו כדי שבעתיד הוא יזכור אותם לטובה ויצביע להם". 

כפעילה לשעבר באגודה, ארבל יכולה לספר על הקורה מאחורי הקלעים: "ישיבות סודיות, שהתקיימו בעת שביתת המרצים בשנה הקודמת, דנו בחלוקת התפקידים כבר חודש-חודשיים מראש. עושים הסדר קואליציוני ומסירים מועמדויות, זה אמנם כשר אבל מסריח".

 

אחד שנפגע באופן אישי מביטול הבחירות הוא שאהין נסאר, סטודנט שנה ב' וחבר תא בל"ד, אשר רצה להיות נציג החוג לתקשורת בו הוא לומד, אך זכותו להיבחר נשללה ממנו עקב ההסכם הקואליציוני שנחתם בין ראשי התאים, בו הוסכם על חלוקת הנציגויות לחוגים.

התא הפוליטי אליו אתה משתייך החליט לחתום, בהסכמה מלאה, על הסכם קואליציוני עם האגודה. אילו עוד טענות תוכל לטעון נגדם?

"אין שיח פוליטי והסטודנטים לא יודעים מה הזכויות שלהם. פעילות הנציגים מתמצה בהבאת סיכומים וחופשי-שנתי. ההופעות שעושה האגודה מפלות אותי כערבי. זו טענה שעולה הרבה אצלנו. רק פעם בשנה נותנים הופעה, אני מצפה שיתנו לנו רבע מהזמן של ההופעה, זו בקשה מינימלית".

אתה מרגיש שמדירים את רגליך, כסטודנט ערבי, מעוד תחומים?

"כשאני עושה הפגנה פוליטית, יושב ראש האגודה יורד עם יושב ראש האוניברסיטה והם מגרשים אותנו והוא מעיד נגדי ונגד חברים שלי למרות שהאגודה אמורה לעזור לסטודנטים".

שאהין מעלה טענות גם לגבי אזורי הבחירה באוניברסיטה: "מדוע ערבית ועברית ביחד? אם תסתכלי סטטיסטית יש מאחורי זה הגיון שפועל לטובת האגודה, כדי שיהיה רק נציג ערבי אחד. זו החלטה מגמתית, שנועדה להקטין את מספר הנציגים הערביים".

האם באת בטענות כלפי האנשים בתא שלך?

"בכלל לא. אני תמכתי בהחלטה של התא לחתום על ההסכם, שכן התא הפיק מכך תועלת רבה".

 

שאהין מספר גם על חלוקת תפקידים לא הוגנת בעבודות שניתנות לחברי האגודה: "חבר מביא חבר ונותן לו ג'וב. קשה להתעלם מזה".

 

במהלך העבודה על הכתבה נתקלתי במייל שתפס את עיניי: "מכתב שהולכים לשלוח לדיקן" אמרה הכותרת. מדובר במכתב, שהופץ לסטודנטים רבים ויוצא נגד ביטול הבחירות והתנהלותה הלקויה של האגודה. אחד האנשים שעומדים מאחורי היוזמה הוא חנוך חן, סטודנט שנה ב' בחוג להיסטוריה כללית ומדעי המדינה, שכתב עם שניים מחבריו את מכתב המחאה שיועד לדיקן הסטודנטים. בין היתר נכתב בו: "דווקא אגודת הסטודנטים, אשר אמורה להוות את הגוף המייצג והמאחד, מביעה מדיניות של עסקנות ורדידות ולעתים אף מבססת עצמה על סמך פחדים ודעות קדומות. הדבר חמור במיוחד, כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שנציגי החוגים הם אלו שבוחרים את בעלי התפקידים הייצוגיים (ובעלי התפקידים בשכר), ביניהם יו"ר אגודת הסטודנטים. המשמעות היא שאיש מבין חברי האגודה, האמורה לייצג את ציבור הסטודנטים, לא נבחר בבחירות דמוקרטיות מידי אותו ציבור – זאת על אף שהוא זה שמשלם את משכורתה באמצעות דמי החברות".

איך נולדה היוזמה לכתוב את המכתב?

"בשנה שעברה לא היו בחירות וגם השנה הן בוטלו. בתור סטודנט ובתור מי שחושב שהאגודה צריכה לפעול בשבילו ולמענו, רציתי להבין מה קורה. אחרי הכל, הכספים שלנו מממנים את האגודה. לאט לאט גיליתי דברים ואני פשוט בחרתי להרים את הכפפה. לדעתי יש עוד רבים שתומכים בזה".

מדוע אתה לא מתמודד בעצמך אם המצב חורה לך כל כך?

"השנה זה היה בלתי אפשרי, כי הדיל שנרקם היה כמה ימים או שבועות לפני הבחירות וכבר אי אפשר היה להציג מועמדים. בשנה הבאה אני מתכנן להקים תא חדש עם חברי למכתב".

מה לגבי טענת יו"ר האגודה שאין לסטודנטים זכות להתלונן כל עוד הם לא מתמודדים?

"יש כאן כשל לוגי. אם אנחנו בחרנו אותם והם הנציגים שלנו אנחנו בטח ובטח יכולים להתלונן עליהם. יש כאן מלכוד 22, כי לא בחרנו אותם בעצם. זה טריק יפה. הם מנסים לדרוס כל מה שלא מתאים להם".

אפרת (שם בדוי) סיימה את לימודיה לתואר הראשון לפני יותר משנתיים. היא היתה פעילה בתא 'נטו' ומכירה את מרבית חבריו המכהנים גם כיום. בראיון היא משתפת אותי במידע הפנימי שהיא נחשפה אליו ושאינה יכולה עוד לשמור בבטן: "האגודה רקובה מהיסוד. אין בחירות באגודה וגם אין בחירות כהלכה ב-'נטו' לראשות התא". עם זאת היא מספרת כי הגיעה לתא מלכתחילה כי האמינה באידיאלים.

הגשמת את אותם אידיאלים?

"הגשמתי אידיאלים של אנשים אחרים".

לדעתך, 'נטו' פועלים באופן דמוקרטי?

"פעם הישיבות היו בדשא והיום ישיבות הוועד סגורות. פעם היה שוויון של לבחור ולהיבחר. איך הוא בא לידי ביטוי פה? גם בבחירות לוועד לא פועלים באופן ראוי. נטו ידעו לנצל את החולשה של תאים אחרים ואת הלך הרוח באוניברסיטה. הפעילות שלהם גובלת בהסתה. הגימיק של נטו הוא לומר לאנשים 'תצביעו לנו, אחרת תהיה לכם אגודה בשליטה ערבית', הם רוצים את השליטה בכל מחיר".

כיצד הדבר בא לידי ביטוי?

"החבר הכי טוב של פליקס מהצבא הוא יניב בן שושן, זה אומר את הכל. האנשים באגודה נאחזים חזק בכיסאות שלהם ולא מוכנים לזוז, הם מפחדים שיגיע תא שיתחרה מולם".

להגנתה של האגודה ניתן לומר כי יש עליה ועדת ביקורת

"אין הלכה למעשה ועדת ביקורת, כולם בה חברים של נטו. אפשר היה לשים עורך דין שיבקר את האגודה במקום לשלם לחמישה סטודנטים".

 

הדובר השותק

ביקשתי לשוחח עם דובר האגודה, אושר טקאטש, שנעתר מיד להתראיין וקבע עמי פגישה במשרדו. כשהגעתי למשרדי האגודה ציפתה לי הפתעה: יו"ר האגודה, פליקס קוריטני, הצטרף לראיון. נכנסנו למשרדו המרווח, לאורך הראיון יוצא הדופן הרבה דובר האגודה לשתוק. לרוב בחר להסתפק באמירות כגון: "אני מצטרף לדבריו של פליקס". מהו תפקידו של דובר שמסרב להתראיין לעיתון ? מה יש לאגודה להסתיר?

בתחילת הראיון הודיע פליקס באופן נחרץ: "הבחירות לא התבטלו. חשוב להבין, אנחנו כולנו נבחרנו על ידי המועצה".

מועצה שמורכבת ממי שאנשי תא "נטו" בחרו

"היא מורכבת על ידי נציגי חוג, אנשים שרצו להתמודד והיה חשוב להם לעשות עשייה. הבחירות לא מעניינות אותנו. הנציגים באים ועושים עשייה ואנחנו עוזרים לנציגי החוג לעזור לסטודנטים, כי זה מה שחשוב לנו. הדברים מתנהלים לפי התקנון ואני בתור יושב ראש נטו לא יכול לבטל בחירות. התהליך התבצע מתחילתו ועד סופו בדיוק לפי התקנון. חוץ מזה, אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה היא היחידה בארץ עם אישור מנהל תקין, אנחנו עוברים ביקורת כל הזמן".

עולות טענות על כך שאתם משתיקים את הקול הערבי בדרכים שונות, גם על ידי חלוקת אזורי בחירה באופן מגמתי וגם על ידי הדרת רגלי הסטודנטים הערבים מהאגודה

"מי שקובע את אזורי הבחירה זו וועדת הבחירות, שמורכבת מאנשים ניטרליים, שנבחרו על ידי המועצה. חוץ מזה, בשנה שעברה התקיימו שתי מסיבות למגזר הערבי. גם השנה, ברגע שיהיה רכז מיעוטים, שיעלה את הטענות והבעיות, נמשיך עם ההופעות".

למה צריך לחכות להעלאת טענות אלו?

"אני רוצה לארגן מסיבה שלא תפגע ברגשות הציבור. אני לא עושה דברים על דעת עצמי. נשמח לשמוע על כל יוזמה. אנחנו מצפים מסטודנטים שיבואו ויעלו דברים שמעניינים אותם".

גם בשנה הבאה יבוטלו הבחירות?

"הלוואי והיו עוד סטודנטים שבאים ומתמודדים. לדעתי אנשים לא מתמודדים, כי הם חושבים שאנחנו עושים את העבודה שלנו על הצד הטוב ביותר".

עלתה הטענה שיש באגודה ג'ובים מיותרים ועובדי אגודה שבאים, מעבירים כרטיס והולכים להסתובב בקמפוס. מה תאמרו על טענות אלו?

"אני לא יודע על מה בדיוק מדובר. יש וועדת מכרזים, שקובעת מיהם בעלי התפקידים. אני לא מכיר אף אחד שמדפיס כרטיס ולא עושה כלום ואני יכול להבטיח שאם אני אתפוס מישהו שאמור לעבוד, הדפיס כרטיס והלך לאכול ארוחת צהריים, אני אטפל בו באופן חמור".

 

קשה שלא לתהות אם קיום בחירות השנה היה פועל דווקא לטובתו של תא נטו. מה שבטוח – על השאלה הזאת הם צריכים להשאיר לנו לענות.

 

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש