paper

לכל אחת מהאוניברסיטאות בארצנו נוצרה תדמית מסויימת לגבי רמת הלימודים וחיי החברה. בכל הקשור לחיי החברה קמפוס, התדמית של אוניברסיטת חיפה לא מזהירה ואנשים רבים רואים בה מקום אליו הם באים ללמוד ותו לא. לאחרונה ערן כתר, סטודנט לתואר שני בתקשורת, הרים את הכפפה והחליט שיש מה לעשות כדי לשנות תדמית זו בעיני הסטודנטים באוניברסיטה ובכלל.

ערן עושה רושם של אדם מלא אהבה לעיר חיפה ולאוניברסיטה בכלל כבר מהרגע הראשון. למרות גילו הצעיר יחסית, הספיק לשמש כיועץ שיווק עבור כמה ארגונים ואף כתב ספר בשיתוף פעולה עם ד"ר אלי אברהם מהחוג לתקשורת, Media Strategies For Marketing Places In Crisis. "הספר עוסק בשיווק של מדינות, ערים ואתרי תיירות במטרה למשוך מבקרים, מהגרים ומשקיעים. בעצם, מתוך העבודה על המחקר הזה התפתח הרעיון של השיווק הפנימי באוניברסיטה".

ערן שימש כעוזר הוראה בקורס של ד"ר אברהם, שיווק וקידום ערים. "במסגרת הקורס כתבו הסטודנטים תכניות למיתוג ושיווק של מקומות כחלק מיישום החומר ואחד הפרויקטים שנבחרו היה שיווק של אוניברסיטת חיפה. קבוצות שונות של סטודנטים התמקדו בהיבטים שונים כמו אוניברסיטה ירוקה, מעורבות חברתית וכן הלאה."

איך בעצם הרעיון הפך לפרויקט?

"כל הזמן הסתובבו לי בראש הממצא, שסטודנטים לא יודעים מספיק על מה שקורה בקמפוס מצד אחד ומחקר שקראתי על החשיבות של שיווק פנימי מצד שני עד ששניהם נפגשו יום אחד במפץ אדיר. הלכתי עם הרעיון לפרופ' דוד פרג'י, המשנה לרקטור, שתמך בפרויקט המחקר שלנו מההתחלה והצגתי אותו בפניו. הוא הביע התלהבות רבה ומהר ועזר לנו מאוד להריץ את הרעיון בהשגת תקציבים, אישורים מול הנהלת האוניברסיטה וניגוח כל הבירוקרטיות. בסך הכל הצלחנו להרים הכל מאוד מהר, רק בקיץ האחרון הצגתי את הרעיון בפני הנהלת האוניברסיטה וכבר עכשיו יש לנו את מרכז המידע שפועל מאז חודש יוני."

באילו תחומים עוסק מרכז המידע?

"אנחנו בחרנו להתמקד בחמישה תחומים. אחד מהם הוא הנושא של מעורבות חברתית, לעזור לסטודנטים להשתלב באחד משישים הפרויקטים למעורבות חברתית שקיימים באוניברסיטה. אני לא מתכוון רק להתנדבות לאורך כל השנה אלא גם לפעילויות חד פעמיות שמתקיימות כל שבוע.  עוד נושא הוא יחידת הספורט. בתור אחד שמתאמן פה במכון כושר כבר שנים אני יכול לספר לך שזו דרך מצוינת להכיר אנשים מחוגים אחרים. חוץ מזה, לא הרבה יודעים, למשל, שנבחרת כדורעף הנשים שלנו היא מקום ראשון בארץ והייתי רוצה שבפעם הבא שהן משחקות אנשים יידעו על זה ויבואו לעודד.  יש גם את הנושא של העשרה אקדמית. מתקיימים כל מיני כנסים מאוד מעניינים ומגיעים לפה מרצים וחוקרים ברמה בינלאומית והיינו רוצים לחבר קצת יותר הסטודנטים לנושאים האלה. נושא רביעי הוא נושא התעסוקה. אנחנו עובדים בשיתוף עם מרכז ברמן שלא כולם מכירים ולא כולם יודעים שיש מרכז תעסוקה שעוזר לסטודנטים ובוגרים מהאוניברסיטה למצוא עבודה ולקרב אותם למגוון של מעסיקים. בקרוב גם יהיה לנו יריד תעסוקה בקמפוס, בשיתוף עם כמה גורמים מאוד גדולים. לבסוף, תרבות, נושא שמאוד קרוב לליבי. מתקיימות המון תערוכות, הצגות והופעות במוזיאון הכט ובמשכן לאמנויות. המשכן הוא בכלל מקום ששווה לבקר בו. אנשים יכולים להעביר את כל התואר מבלי שרגלם דרכה מעולם במקום המדהים הזה שכל כך שונה משאר האוניברסיטה".
 

יש למה לצפות

מרכז המידע משתף פעולה עם גורמים מחוץ לאוניברסיטה כמו תיאטרון חיפה ומרתף 10 בנוסף לשיתוף הפעולה עם גורמים כמו מרכז ברמן ודיקנאט הסטודנטים. קיימת גם מידה של שיתוף פעולה עם אגודת הסטודנטים אך כפי שהסבירה לי אחת מהנציגות במרכז המידע, "אצלנו לא תמצא דברים כמו הזמנות למסיבות".

מעבר לריכוז של כל הפעילויות הקיימות, מתחילות לצוץ כמה פעילויות חדשות שממלאות את לוח הזמנים השבועי, בנוסף ליריד התעסוקה. כך למשל מתחילות בימים אלה הקרנות של סרטים בימי שלישי בצהריים בספרייה (כן, כן, בספרייה). ימי רביעי ישודרגו ומעתה ייקראו "יום רביעי השמח". מעבר להופעה של 12:00 בצהריים מתוכננות אטרקציות נוספות במהלך היום כולו. באופן כללי ממליץ לנו ערן לעקוב אחרי לוח האירועים שמחולק מידי שבוע במרכז המידע. בקרוב גם לא תצטרכו להגיע אל לוח האירועים, הוא יגיע אליכם. "במקום לכרות יערות גשם בברזיל כדי לעשות מהם פליירים", מסביר ערן, "אנחנו מעדיפים לשלוח את רוב המידע בצורה של ניוזלטר שבועי שיופץ באמצעות האימייל. ככה יוכלו הסטודנטים לשבת בבית בניחותא, לתכנן מה בא להם לעשות השבוע, ואולי גם להעביר לחברים שלהם. גם כאלה שלומדים במקומות אחרים". באופן כללי אין שום כוונה להפוך את אוניברסיטת חיפה למעגל סגור שמנותק מסטודנטים הלומדים במוסדות אחרים בעיר או מהעיר חיפה בכלל ואפילו להיפך: "איך שאני רואה את זה, מתקיימים פה שלושה מעגלים חופפים, האוניברסיטה, העיר חיפה וקהל הסטודנטים בעיר שכולל להערכתי כארבעים אלף סטודנטים. אי אפשר לדבר על שביעות רצון של סטודנטים מבלי להתחשב בכל אחד מהמעגלים האלה."

 

הולכים לישון בתשע?

אין זה סוד שלחיפה יצא שם של עיר קצת מנומנמת. למען האמת, בתור חיפאי מלידה אני נאלץ להודות שזה נכון. אבל בסופו של דבר, לא חסר מה לעשות פה אם רק נתאמץ קצת יותר לחפש. הנה קם לו פרויקט שיקל עלינו קצת את החיפושים. אז בפעם הבאה, במקום להגיע שתי דקות לפני השיעור ולרוץ לאוטובוס דקה אחריו, תעצרו שנייה, הביטו מסביבכם. דברים מתרחשים כאן בקמפוס.

 

ולסיום, גילוי נאות: במהלך כתיבת הכתבה מצאתי עבודה חדשה. מדוע צריך לעניין אתכם? העבודה היא בתור נציג מידע ב"קמפוס מסביב לשעון". אני מאמין בכל ליבי במטרה שהפרויקט הזה מכוון אליה, בעיקר אחרי כתיבת הכתבה והכרת המצב הנוכחי. אז ניפגש ליד הדלפק בקומת ה-600 בבניין הראשי?

 

 

משאל דשא:
מה חושבים הסטודנטים על מה שיש לאוניברסיטה להציע?

ואם אנחנו עוסקים בשיווק פנימי, רצינו לראות מה יש לסטודנטים על מה שיש לאוניברסיטה להציע.

עינת, קרן, חן והדר, סטודנטיות למדעי המדינה ומזרח אסיה בחרו לענות פה אחד: "אין לאוניברסיטה מה להציע בכלל. חוץ מהחוג יוגה אולי".

אלי כבס, סטודנט למדעי המדינה וb.a. כללי: יש פה הרבה פוטנציאל לא ממומש. המקום הזה יכול היה להציע המון אבל לא עושים עם זה כלום. חבל לי לראות שבטכניון למשל, ששם אין להם זמן לנשום בכלל, יש הרבה יותר גיבוש ופעילות חברתית."

נדב, סטודנט לפסיכולוגיה ובתכנית אופקים: "האמת היא שאני בא לפה רק כדי ללמוד ממילא. כל מה שמעבר לא כל כך מעניין אותי. כלומר, יש לי פה את החברים הקרובים שלי אבל אני לא מתעניין בפעילויות חברתיות כלליות."

ומה דעתם על היוזמה החדשה?

אלי: "כל יוזמה מבורכת בעיניי ואני מניח שהיא תצליח לגרום לשינוי מסוים. בכל מקרה אני בטוח שאני אעבור שם מדי פעם לראות מה חדש. האמת היא שלא ידעתי מזה עד שלא סיפרת לי."

עינת: "לא נראה לי שיותר ישתנה פה כי האנשים לא ממש רוצים לשנות."

נדב: "שוב, רוב פחות מדבר אליי אבל הנושא של מעורבות חברתית דווקא מבורך בעיניי. בסך הכל מדובר בפרויקט חיובי ואני חושב שאני אעבור שם מדי פעם."

הוספת תגובה

5 תגובות לכתבה
5. Good info Pharme779 (משתמש/ת אנונימי/ת) 2017/03/23 09:17
4. Good info Pharmc60 (משתמש/ת אנונימי/ת) 2012/07/24 07:08
3. Good info Pharmc345 (משתמש/ת אנונימי/ת) 2012/07/24 07:07
2. http://xpresstex.com.au/it-for-home/ ENGD (משתמש/ת אנונימי/ת) 2012/06/27 23:40
1. buy phentermine online Aleen (משתמש/ת אנונימי/ת) 2012/06/22 22:35
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש