דמיינו: ראש ממשלת ישראל מכנס מסיבת עיתונאים ומטיל בה פצצה דרמטית: השנה, חרף העובדה כי מדינתנו חוגגת יום הולדת 60, לא יוקמו במות חגיגה ולא יוצגו הופעות במרכזי הערים ואפילו מופע הלייזרים המרהיב במושבה הגרמנית יבוטל. מטס חיל האוויר, כמו גם משט חיל הים ומופע הצנחנים האקרובטי – לא יתקישימו.

העיתונאים הנדהמים ידרשו הסברים. בלי צניחה? בלי לייזרים ?

החלטנו, כך יאמר ראש הממשלה, כי השנה נעשה בכספים ובתקציבי החגיגות (מדובר בעשרות מיליוני שקלים, אם לא מאות) שימוש שונה. חלק מהכספים יתרמו לצדקה – למעונות, לאגודות העוזרות לנזקקים ולבתי התמחוי. חלקים אחרים יוקדשו למפעל התרבות הישראלי. כך, בעזרת הזרמת כספים משמעותית – יורדו מחירי הכרטיסים לתיאטרון, לאופרה, לקולנוע, ולהופעות. בעזרת התמיכה הכלכלית, יפתחו כל מוזיאוני ישראל בחינם למשך כל שנת החגיגות. באופן זה יהנו מהציורים, מהפסלים ומהארכיאולוגיה גם אלו שבשגרה מעדיפים לשמור את כספם לצרכים אחרים.

 

דמיינו. התקשורת, בהתחלה מוכת הלם ולאחר מכן מתעוררת למציאות החדשה – מחבקת את החלטת הממשלה ותומכת בצעד המפתיע. האם מישהו יתנגד למהלך? האם מישהו באמת מאמין כי מפגני הצניחה המיותרים תורמים משהו למדינתו, הנאבקת יום יום במשברים פוליטיים, כלכליים, חברתיים ותרבותיים?

תארו לכם את אולם התיאטרון כשהוא מלא אדם. חישבו על הילד הנכנס למוזיאון, לראשונה בליווי משפחתו ולא בגלל שבית הספר הכריח אותו. דמיינו את מחיאות הכפיים הסוערות בסוף הופעת הפילהרמונית – זו שבחלק גדול מהופעותיה מתגלים איזורים שוממים וריקים מאדם באולם.

בניגוד לכמה תוכניות טלויזיה, אין בכוונתי להאשים אדם כזה או אחר ולראות בו אשם בלעדי בהוצאות הכספים המיותרות. ברור לי שאין בידי השרה רוחמה אברהם את הכח או את הרצון לעצור את מפולת הבזבוזים. עם זאת, נדמה לי שפעם בשישים שנים כדאי לעצור ולחשוב לאן נוזל הכסף.

 

תחשבו על זה בפעם הבאה שתלבשו את מיטב בגדיכם ותתישבו באולם, מול תזמורת המנגנת את הקונצ'רטו לכינור של בטהובן לכמה אנשים ולהרבה כסאות ריקים.

 

נ.ב

אם בתזמורת הפילהרמונית עסקנו – התזמורת העלתה בחודש מאי סדרת מופעים מיוחדת לכבוד יום העצמאות ה-60, בהשתתפות אומנים רבים מכל העולם. הסדרה כללה שמונה קונצרטים מיוחדים. בין היתר נערך ערב הצדעה לשבויים ולנעדרים. ריקרדו מוטי ניצח על בטהובן וקורט מזור ניצח על ערב שלם שכולו פליקס מנדלסון. כל שמונת הקונצרטים נערכו בהיכל התרבות בתל אביב. לא בחיפה. לא בבאר שבע ואפילו לא בירושלים. כולם – בתל אביב.

 

מקווה שנהנתם מהלייזרים. ושוב – מזל טוב למדינת תל אביב !

  

 

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש