רוצה לקחת קורסי בחירה בהישרדות או בבאולינג? או שאולי בסלסה, כדורסל או בלט? אם התשובה היא כן – תלכו ללמוד בטכניון. החל מהשנה לא תוכלו לחבק יותר עצים, לספוג צ'י מהאדמה בקורס טאי-צ'י וגם לא להעביר שעה במשחק כדורסל ולקבל על זה נקודות זכות אקדמיות, כיוון ששיעורי החינוך הגופני באוניברסיטת חיפה בוטלו. הנהלת האוניברסיטה החליטה לשלוח את חברי הסגל של היחידה לחינוך גופני לבתיהם ולבטל את חובת החינוך הגופני.

     בטכניון, המכון הטכנולוגי לישראל, תמונת המצב שונה. קבלת התארים של המוסד היוקרתי, מותנית בהשתתפות הסטודנט בשני קורסים מהיחידה לחינוך גופני. הסטודנטים מוזמנים לבחור את הקורסים לפי מה שמעניין אותם ולפי רמת הקושי שלהם, מתוך רשימה של למעלה מארבעים קורסים שונים. אגודת הסטודנטים של הטכניון החליטה לקחת על עצמה את האחריות ליחידת הספורט והיא מפעילה קרוב ל-50 נבחרות ספורט ואת חוגי הספורט השונים.

     בנוסף לכל משחק כדור אפשרי, ניתן למצוא ברשימה בין היתר שחייה, אגרוף, הישרדות והגנה עצמית, סיוף, שייט, קליעה למטרה באקדח וברובה אוויר, באולינג, בלט ועוד קורסים רבים ומגוונים. בנוסף קיימת האפשרות להצטרף לאחת מנבחרות הספורט של הטכניון, אפשרות זו מקנה פטור מחינוך גופני. הציון בקורסים הללו מורכב מהשתתפות הסטודנט ובמקרים מסוימים מתבצעים גם מבחני מיומנות.

          אליעד, סטודנט מהפקולטה למדעי המחשב, לומד בסמסטר זה, קורס שנקרא "ריצת לילה" אותו הוא מתאר בלהט: "זה פשוט שיעור שרצים בו בשעות הערב ברחובות חיפה, שנמצאים בסביבת הטכניון. זה ממש נחמד, זאת הזדמנות לרוץ במסגרת כלשהי ולהכיר את הסביבה, שמחוץ לטכניון, אני די אוהב את זה. אני בדרך כלל לומד בבוקר והשעות המאוחרות של הקורס מאוד נוחות לי".

     גם שמרית, סטודנטית מהפקולטה להנדסה, תעשיה וניהול, נזכרת בערגה בשיעורי הקראטה והבאולינג בהם השתתפה: "בשיעורי הקראטה פרקתי את כל המתחים שהצטברו בי במשך השבוע, זה היה מאוד משחרר, בייחוד בתקופות לחוצות. אבל שיעורי הבאולינג היו הדובדבן שבקצפת. חיכינו כל השבוע כדי ללכת לשחק באולינג בנשר, התארגנו בקבוצות, ופשוט נהנינו מכל רגע – ועוד מקבלים על זה ציון!"
 

נפש בריאה בגוף בריא? לא באוניברסיטת חיפה

 

     התמונה המושלמת שעלתה מדבריהם של הסטודנטים מהטכניון, גרמה לי לתהות - מה הסבירות שאגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה תרים את הכפפה ותפרוש את חסותה על היחידה לחינוך גופני? רעות צוקרל, דוברת אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה, מספרת שהאגודה השקיעה לאחרונה 4000 ₪ בקנית ציוד ספורט, אם כי היא אומרת: "אין באפשרות האגודה לממן יחידה שלמה, בסדר גודל שפעל עד השנה באוניברסיטה. יחד עם זאת אגודת הסטודנטים מאמינה שספורט הוא חלק מאוד חשוב בחייו של כל בנאדם, במיוחד בחייו של סטודנט. כשסטודנט בא לאוניברסיטה הוא צריך לקבל איזשהו ערך מוסף ואנו מאמינים כי חינוך גופני נחשב ככזה. חשוב לציין כי אנו מאוד מצטערים וחושבים שזה צעד שגוי למנוע מהסטודנטים את הזכות לבחור בקורסים העוסקים בחינוך גופני כקורס בחירה. אגודת הסטודנטים תמכה ברעיון של ביטול הקורסים כתנאי לקבלת התואר, אך מאמינה כי יש מקום לשלבם כקורסי בחירה בלימודים האקדמאיים."

     לאחרונה מסרה צוקרל כי "בעקבות פניית "פרספקטיבי" עלה רעיון נוסף – לפנות לחבר הנאמנים (קבוצת תורמים) שיתרמו למטרות פיתוח הספורט. אגודת הסטודנטים מנסה לקיים תחלופות ליחידה לחינוך גופני בדמות החוגים השונים שהיא מפעילה, שמסובסדים לחברי האגודה. כרגע מופעלים חוגי יוגה, פילאטיס, עיצוב וחיטוב וג'וג'יטסו. בנוסף, כל סטודנט שמעוניין להפעיל חוג נוסף מוזמן לפנות אלינו."
 

     פרופ' עוז אלמוג, יו"ר ועדת הספורט והחינוך הגופני באוניברסיטה, ענה על מספר שאלות שעומדות על הפרק.

     מדוע הוחלט לבטל את קורסי החינוך הגופני?

     "בתקופתנו, כאשר לצרכן הישראלי מוצעות אינספור אפשרויות של פעילויות ספורט וטיפוח הגוף, אין עוד מקום לחייב סטודנטים לפעילות זו. במילא, רבים מהם עוסקים בפעילות ספורטיבית מחוץ לאוניברסיטה ואלה שאינם עוסקים בכך רואים בספורט טרחה מיותרת, שאינה קשורה ללימודיהם האקדמיים. החיוב בישראל נוצר בתקופת 'נפש בריאה בגוף בריא', כאשר אתוס בניית האומה עמד במרכז. סטודנטים גם ככה לא אוהבים את זה."

     אתם יודעים בוודאות שהסטודנטים לא אוהבים את זה?

     "תשמע, לא עשינו סקר. אבל זה לא משנה גם. היום סטודנט לא צריך שיחייבו אותו בחינוך גופני. הוא בא לאוניברסיטה בשביל ללמוד. כמו שלא מכריחים אותו ללמוד מוזיקה, מדוע לחייב בקורס לחינוך גופני ולאו דווקא באומנות או שפה זרה? זו תפיסה אנכרוניסטית. תאמין לי או לא – זה נעשה בתיאום עם אגודת הסטודנטים, יושב ראש האגודה תמך בהכל."

     עדיין לא ברור לי מדוע לא ניתן לאפשר לסטודנטים לבחור קורס כחלק מלימודי הבחירה שלו.

     "החלטנו להיכנס לתהליך לא קל של שינוי ותקופת מעבר. הוחלט לפטר את המורים ואת הכספים שיחסכו בעקבות ביטול לימודי החינוך הגופני, נפנה לשיפור והרחבת מרכז הספורט באוניברסיטה. כבר יש לנו תוכניות, שהן קרובות לביצוע: לעשות מתיחת פנים לחדר כושר, לשפר את המיזוג, להביא עוד מתקנים, להרחיב קצת, לשפר את פעילות הנבחרות ולבנות בריכה עם ג'קוזי. אני לא רוצה להרחיב בשאר התוכניות משום שהדברים לא מאושרים."

     איפה המיזם עומד היום?

     "למעשה כבר ננקטו צעדים מעשיים בנושא כאשר נשכר איש מקצוע, מומחה לבניית בריכות, שהגיש לאוניברסיטה תוכנית עם מספר חלופות. מרכז הספורט האוניברסיטאי ימשיך לפעול, אף שבמתכונת חדשה ומורחבת ועל בסיס עסקי. בימים אלה אנו מגבשים תוכנית עתידית להפעלתו.

      יש לך הערכה כמה זמן תימשך תקופת המעבר?

     "היא תהיה קצרה משום שהאוניברסיטה החלה לפעול. כשהמרכז ייפתח הוא ייפתח כמרכז ספורט לכל דבר ומרצים שעבדו פה בעבר, לצד מורים חדשים, יתקבלו למרכז. בסופו של דבר זה עניין של הצע וביקוש. זה דבר שלוקח זמן – צריך למצוא את האנשים, לקבל אישורים בירוקראטיים שלוקחים מספר חודשים. במהלך השנה הזו ניתן יהיה כבר לראות את השינוי בעין. כבר עכשיו עלה מספר המשתתפים בחדר הכושר. התקווה שלי שהנהלת האוניברסיטה לא תסתפק רק בקרן שהקמנו, אלא תעשה מאמצים גדולים כדי לקדם בדרכים נוספות את הבריכה. ניתן למצוא יזם חיצוני, אבל בשביל זה צריך יוזמה. ייקח זמן עד שנאגור כסף, וזה תלוי בהנהלה."

     מבולבלים? גם אנחנו. מצד אחד אגודת הסטודנטים מצרה על המצב ומאפשרת פתיחה של קורסים פרטיים, אך בפועל קיימים רק ארבעה כאלו. מהצד השני, פרופ' אלמוג והנהלת האוניברסיטה פועלים לקידום הנושא, אך בפועל סוגרים את הקורסים ביחידה לחינוך גופני. באמצע, כרגיל, מפסיד הסטודנט מכל הכיוונים. האם הסטודנטים יזכו ליהנות ממתקניו של מרכז הספורט העתידי ואם כן – כמה נשלם עבור ההנאה?

 

 

משאל רחוב: מה אתם חושבים?
 

פרופ' אלמוג טוען שהסטודנטים באוניברסיטה לא נהנו מהיחידה לחינוך גופני. אז יצאנו לבדוק כמה דעות:

רוני מר למד את עקרונות שיטת הפלדנקרייז: "חבל, השיעורים סיפקו מנוחה, רגיעה ושלווה. נחמד לשבת לא רק בקורסים פרונטליים".

מורן, סטודנטית מהמגמה הקלינית חינוכית: "טוב שזה לא חובה וחבל שזו לא בחירה".

רונן גרין, סטודנט למערכות מידע, למד בקורס תזונה ופעילות גופנית חושב: "טוב שסגרו את היחידה, זה פגע לי בממוצע".

ג'וני, סטודנט לכלכלה, שלמד בקורס להגנה עצמית: "היו צריכים לסגור את היחידה לפני שלוש שנים. גם ככה זה לא עזר לי בכלל: כשהרבצתי למישהו לא השתמשתי בשום טכניקה שלמדתי".

סיוון בר, סטודנטית לכלכלה וחשבונאות, שלמדה את הקורס אימפרוביזציה ותנועה: "לדעתי היה צריך להשאיר את זה כקורס חובה, חינוך גופני זה דבר חשוב".

עמית הירש, סטודנט לכלכלה וחשבונאות, שבחר בקורס הטניס: "מאוד אהבתי לשחק טניס. אני חושב שחשוב להעלות את המודעות של תזונה ובריאות. במסגרת החינוך הגופני ניתן לקבל ערכים אלו שלא מקבלים בשום קורס אחר באוניברסיטה, במהלך התואר".

סלומון, סטודנט למשפטים ועבודה סוציאלית: "אני עוסק המון בפעילות גופנית, אבל לא כשזה מגיע במסגרת פורמאלית. לדעתי זה יכול להשפיל אנשים שלא בכושר".

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש