paper

אם טרם שמעתם - יש טרנד עולמי ירוק שמתבטא בכך שמדינות ברחבי העולם מעלות לסדר היום הציבורי את חשיבותה של איכות הסביבה. כמובן שלעומת טרנדים אחרים כמו סקיני ג'ינס, המלחמה למען כדור הארץ היא חשובה והכרחית, לפחות לפי כמות אסונות הטבע שמציפים, תרתי משמע, את עולמנו המזוהם ומחומם יתר על המידה.

אז בחוץ לארץ אל גור מקבל פרס נובל על פועלו למען איכות הסביבה ומייצרים מכוניות שלא פועלות על דלק, אבל מי אמר שאי אפשר גם לפעול ביותר קטן ולהרגיש יעיל?

כאן אצלנו, ממש בחצר הקמפוס, קיים ארגון יחסית שקט אך פעיל למדי ושמו "מגמה ירוקה"- ארגון א-פוליטי המונה מעל ל- 30 חברים (אגב, הם תמיד ישמח לעוד ידיים) ששם לו מטרה להפוך את חיפה לנקייה יותר.

כדי לדלות קצת יותר מידע על הארגון הזה, שלדעתי הוא סמוי מידי ביחס לחשיבותו, ראיינתי את לירון דיאמנט- סטודנטית שנה שלישית לתקשורת ופעילה יותר משנה בארגון.

 

לירון, ספרי לי קצת על "מגמה ירוקה", לדעתי לא הרבה אנשים מכירים אתכם.

"מגמה ירוקה הוא ארגון א-פוליטי שהוקם ב- 1997. הוא מורכב מסטודנטים ויש לו סניפים כמעט בכל המוסדות האקדמאים בארץ מהצפון לדרום, כשכל סניף עוסק בנושאים הרלוונטיים לאזור בו הוא נמצא. לכל סניף יש כמה פרויקטים עליהם הם עובדים, כשלכל פרויקט יש רכז".

 

ומהם הפרוייקטים עליהם עובדים הפעילים בסניף חיפה בימים אלו?

"יש לנו כמה פרוייקטים חשובים שאנחנו עובדים עליהם: ישנו פרויקט שפועל לניסוח הצעת חוק בנושא שקיות. בחלק גדול מהעולם המערבי עברו מזמן להשתמש בשקיות ידידותיות לסביבה ובישראל עדיין משתמשים בשקיות פלסטיק שלוקח להן זמן רב מאוד להתכלות, הן מלכלכות ואף פוגעות בבעלי חיים, שנחנקים כאשר הם אוכלים את השקיות. פרויקט גדול שמתקדם הוא פרויקט 'נחל נדר'. נחל נדר נמצא בפארק הכרמל בהמשך דניה אך למרות שהוא חלק מהפארק, רוצים לבנות עליו מלון ואף מתכננים להקים בתי דירות. הקבלנים כבר קיבלו אישור להקים שם את המלון למרות שהוא מוגן לפי תוכנית מתאר מחוזית ותוכנית מתאר ארצית. אנחנו בעצם מנסים להביא לכך שהמלון שיוקם שם יבנה בצורת בקתות או צימרים כדי לא לפגוע יתר על המידה בנוף ובתוואי השטח".

 

לטיול יצאנו
 

בנייה של בתי מגורים באזור נחל נדר לא תסתיים רק בבניית בתי מגורים, אלא יצטרפו אליהם בוודאי מתקנים שונים הנמצאים בשכונות מגורים. מגמה ירוקה מנסה למנוע את הפיתוח המתכונן על ידי הדרכים הרגילות של עצומות והפגנות אך גם באמצעות דרכים פחות שגרתיות כמו ארגון סיורים בנחל.

"פעלנו להביא לנחל נדר סיורים, יותר מעין טיולים, של תושבים מהאזור, בתי ספר ומתנ"סים כדי שיכירו את המקום ויצטרפו למגמה ירוקה במאבקים נגד הקמת שכונת מגורים שם. הפרויקט פעיל

כבר למעלה משנה ויש לנו יותר מ- 2500 חתימות בעצומה. לשמחתנו לא אושרה בינתיים תכנית בניית המגורים".

 

יש פרויקטים מעניינים נוספים שאתם עובדים עליהם כאן באיזור?

"יש לנו פעילים שמסיירים על אופניים ליד יערות הכרמל, שמועדים לפורענות מבחינת פגיעה של מטיילים. יש לנו פרויקט של ימי הדרכות בתנועות נוער, בעיקר בצופים, מראים להם סרט ואז מקיימים דיון. זה מאוד חשוב בעינינו להעלות את המודעות לאיכות הסביבה אצל הצעירים.

קמפיין גדול שאנחנו לוקחים חלק בו נקרא 'קמפיין המפרץ'. כידוע אזור המפרץ הוא מזהם די מרכזי בחיפה והקריות, לכן יש הרבה מה לעשות על מנת לקדם את המאבק הזה. לאחרונה עשינו הפגנה בה כל הפעילים שמו עליהם מסכות, קראנו לזה נשף מסכות, כדי למחות על כל הנזקים הנגרמים כתוצאה מזיהום האוויר שיוצא מהמפעלים. יש כאן אחוז תחלואה גבוה של סרטן ואסטמה, אך אפשר להילחם בזה, אנחנו מנסים להעביר לעירייה המלצות להפחתת הזיהום כמו החמרת התקנים למפעלים באזור. הפעולה העיקרית שלנו בנושא הוא חוק 'אוויר נקי' שקידמנו ועבר כבר קריאה שנייה. החוק בעצם מחמיר את התקנים על מפעלים מזהמים ואף מאיים בקנסות ועונשים".

 

אם כבר הזכרת את העירייה, כמה היא משתפת פעולה איתכם, כמה היא עוזרת?

"בחנוכה, למשל, עשינו הפגנה שנקראה 'חיפה חנוקה' מול העירייה בשעה שמועצת העיר התכנסה שם. הדלקנו חנוכייה שכל אחד מקניה מסמלים מפעל מזהם. ההפגה נועדה לדרוש חוקים עירוניים שיגבירו את הפיקוח על הזיהום. המטרה היא שהעירייה תוסיף חוקי עזר עירוניים בנוגע למפעלים ותתן רישיונות עסק על פי תקנים מחמירים יותר".

 

ומה הייתה התוצאה של ההפגנה?

"כמה זמן אחרי ההפגנה קיבלנו מכתב מיונה יהב בכבודו ובעצמו שטען כי חיפה נמצאת רק במקום השלישי מבחינת זיהום אוויר. זו הייתה התשובה שקיבלנו. כתבנו לו בחזרה שאין כאן תחרות על זיהום אוויר. נכון, אמנם מפעלים מזהמים יש גם בתל אביב ושם יש רמה גבוהה

של תחמוצת החנקן, תחמוצת גופרתית וזיהומים שונים נוספים, אך החומרים האלה לא מסוכנים כמו החומרים המסרטנים שנפלטים מאזור התעשייה של מפרץ חיפה".

 

יונה יהב לא הציע פתרונות אפשריים במכתב? מענה ממשי לדרישות שלכם?

"לא, רק להפך, הוא הציע לנו למקד את המאבק שלנו בנושאים אחרים, לא בזיהום האוויר. הוא הוסיף למכתב שני נושאים חלופיים למאבק, כמו הפולינום שעומד לבנות חיל הים, זהו מבנה גדול שיסתיר חלק מהנוף ברצועת החוף של חיפה. בנוגע לזה כבר הוצאנו עצומה המתנגדת לבניית הפולינום בשטחי החוף. נושא נוסף למאבק שהציע ראש העיר הוא החלטת חברת הרכבות לפזר עמודים מפזרי קרינה על קו החוף -  הצענו לו לחבור לגופים שכבר עוסקים במאבק על נושא זה במקום רק להציע".

 

מדברייך אני מבינה אם כן ששיתוף הפעולה של ראש העיר והעירייה עם הפעולות של מגמה ירוקה הוא די נמוך

"מצד אחד כן, דרישות רבות שלנו לא נענו, במיוחד הדרישה להחמיר את התקנים למפעלים ולחוקק חוקי עזר עירוניים. מצד שני היו מקרים בהם העירייה שיתפה פעולה- למשל במקרה סמי עופר".

 

מהו מקרה סמי עופר?

"עיריית חיפה הודיעה על כוונתה להעניק את פרס 'יקיר העיר' לסמי עופר, הבעלים של בתי הזיקוק.

למרות שהוא תרם תרומות נכבדות לרמב"ם ולמתקנים נוספים בחיפה, הוא עדיין הבעלים של אחד מהמפעלים המזהמים באזור אם לא המזהם ביותר.

פנינו לעיתון המקומי 'זמן חיפה' והתראיינו שם, שטחנו את ההתנגדות שלנו למתן הפרס לסמי עופר, בעקבות הראיון בעיתון אחד הפעילים שלנו זומן לראיון ברדיו. ממש בזמן השידור של הראיון התקשר נציג מעיריית חיפה ואמר שסמי עופר לא יקבל בסוף את פרס 'יקיר העיר'. אז כאן כן זכינו לשיתוף פעולה מהעירייה, אך הדברים החשובים ביותר כרגע הם התקנות להגבלת זיהום האוויר של המפעלים ובנוגע לזה אין כרגע הרבה שיתוף פעולה. יונה יהב אף קרא למאבקנו בזיהום האוויר בחיפה בזבוז זמן".

 

קמפוס ירוק
 

הפעילות של מגמה ירוקה ברחבי חיפה, אם כן, היא רחבה ומגוונת, אך גם פה בקמפוס משחיזים הפעילים את חרבותיהם הידידותיות לסביבה.

ספרי לי קצת על הפעילות שלכם בקמפוס

"כרגע אנחנו מעל 30 פעילים באוניברסיטת חיפה ומעבר לפעילות האזורית אנחנו מנסים גם להביא לכמה שינויים בקמפוס. אנחנו פועלים למען נושא המחזור ואוספים בקבוקים, אנחנו גם מנסים לפעול למען קבלת תקן "קמפוס ירוק", שהטכניון כבר קיבל ואנחנו עדיין לא. יש לנו אפילו גינה אורגנית במעונות".

נשמע כמו הרבה עבודה בשביל 30 אנשים

"יש המון מה לעשות ותמיד נשמח לגייס עוד פעילים, מי שנושא איכות הסביבה קרוב לליבו ורוצה לשנות דברים ולתרום בהחלט מוזמן להצטרף אלינו. אנחנו מקימים דוכן בימי רביעי מול קפה דשא, שם אפשר להצטרף. אפשר להיכנס לאתר, לקרוא עלינו יותר ולהצטרף שם בכתובת:

www.green.org.il, כמו כן אפשר לשלוח אלינו מייל לכתובת: Haifa@green.org.il

ואפשר למצוא אותנו גם בפייסבוק..."

אמנם מגמה ירוקה היא קבוצה קטנה וכמעט בלתי נשמעת באוניברסיטה, אך כפי שאתם רואים הפעילות שלהם מגיעה למימדים מכובדים ביותר, והמטרות שלהם בהחלט שוות את המאבק. אז למי שלא אוהב פוליטיקה אוניברסיטאית אבל אוהב את הסביבה, מצאנו את הארגון המתאים. מי יודע, אולי גם תצליחו לשנות קצת.

 

 

 

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש