paper

החמאס משתלט, הפייסבוק ממכר, דץ ודצה הרסו לנו את אידיליית "טיף וטף", השיער מריח טוב גם אחרי בילוי בפאב,המרצים משביתים, הסטודנטים מפגינים. שנת 2007 מאחורינו. אז מה היה לנו?

אחרי שהשפעת האלכוהול התפוגגה, השיער התנקה מכל הקונפטי והתרגלנו לכתוב תאריך בסיומת "08", הגיע הזמן לסכם את האירועים המשמעותיים שהתחוללו  והשפיעו על כולנו, בקמפוס ובמדינה.
 

פוליטי מדיני – שביב תקווה אבל יש עוד הרבה עבודה...

החמאס השתלט על רצועת עזה, זהו ללא ספק אחד השינויים המשמעותיים השנה. כוחות הביטחון מאורגנים יותר ולכן, מספר הפיגועים ומספר הרוגי הטרור הישראלים הם הנמוכים ביותר מאז פרוץ האינתיפאדה. ארגוני הטרור ביהודה ושומרון הצליחו לגרום "רק" לפיגוע התאבדות אחד השנה, פיגוע באילת שגבה 3 קורבנות. בנוסף, נורו יותר מ-1200 רקטות לעבר ישראל שגבו שני קורבנות נוספים. הנתונים האלה, על אף חומרתם, מעודדים במקצת. אך בל נשכח את החטופים שעדיין בשבי, הסתפקנו ברמזים על סימני חיים ושליחת זוג משקפיים לגלעד שליט אבל למעשה, לא חלה התקדמות בנושא, האיום האיראני ממשיך לרחף באוויר למרות התנגדות המעצמות הדמוקרטיות, ההסדר עם הפלשתינאים עדיין לא הושג והמשא ומתן עם הסורים עדיין לא נפתח. נותרו בעיות לפתור, אך כל זה נותן לנו שיהיה למה לשאוף, לחלום ולייחל לשנת 2008.
 

חינוך – צריך לחנך פה מישהו...

משרד החינוך אמור לדאוג לעתיד של כל ילדינו ולעתיד המדינה, אבל לצערנו, התחום לא מוערך

כראוי. המורים והמרצים באוניברסיטאות לא זוכים לגמול המגיע להם וכשהמורים/מרצים נפגעים – התלמידים/סטודנטים נפגעים וכך, לאט אבל בטוח, דור העתיד של המדינה נפגע. יהיה מוגזם לומר שעד היום הכל היה בסדר, אבל השנה רבים התעוררו והבינו שצריך לעשות משהו כדי לשנות את המצב.

באפריל 2007, נציגי הסטודנטים דרשו לפרק את ועדת שוחט ולמנות ועדה חדשה (ועדת שוחט הינה ועדה מקצועית שבראשה עומד שר האוצר לשעבר, אברהם בייגה שוחט ותפקידה להמליץ על פיתרון למשבר הכלכלי הגדול בו נמצאת מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל). נציגי הסטודנטים דרשו להוריד את שכר הלימוד ולהחזיר תקציבים שקוצצו. הם הכריזו על שביתה שנמשכה קצת יותר מחודש. בתום חודשים ארוכים של דיונים והפגנות, הגישה ועדת שוחט את מסקנותיה לראש הממשלה ולשרים, וקבעה שהסטודנטים ישלמו 15 אלף שקל לשנה, עם אופציה להלוואות שיוחזרו לאחר התואר ולשיקום המוסדות להשכלה גבוהה. כמו כן, הועדה המליצה על החזרת שני מיליארד שקל לאוניברסיטאות. החלטות והמלצות לחוד וביצוע לחוד.

שנת הלימודים של 2007 לא ממש נפתחה, עצוב להגיד זאת כשהתאריך בו שורות אלה נכתבות הוא ינואר 2008. הסגל הבכיר באוניברסיטאות והמורים בתיכונים הכריזו על שביתה בניסיונם

להעלות את שכרם. לאחר כחודשיים שביתה בתיכונים, הסתיימה שביתת המורים פחות או יותר לשביעות רצונם של המורים. המצב באוניברסיטאות הרבה פחות מעודד. אין התקדמות במשא ומתן בין המרצים לבין משרד האוצר (דבר שהוא לא מובן, לאור העובדה שדווקא השנה המצב הכלכלי היה טוב למדינה ולפרט). בסופו של דבר, יותר מכולם, הסטודנטים הם אלה שנפגעים. הסטודנטים חיים בחוסר ודאות ולא יודעים איך לנהל את יומם ועד מתי המצב יימשך. הגיע הזמן שמשהו פה ישתנה. אני לא מבינה למה לוקח כל כך הרבה זמן להבין שהסטודנטים הם דור העתיד של המדינה וכששנת הלימודים מושבתת, המדינה עוצרת מלכת. הגיע הזמן להתעורר ולעשות שינוי!

נקווה ששנת הלימודים 2008 לא תתחיל ב2009..
 

רומנטיקה – האם יש עוד תקווה לאהבה?

אחרי הקלטת ה"לוהטת" של "טיף וטף", לא חשבתי שיש סיכוי שדץ ודצה יפסיקו את הדואט המשותף.  הזוגיות המתוקשרת בת 21 שנים הגיעה אל סיומה, אורנה ומשה דץ סגרו את הבאסטה. הזוג הכיר בטיסה לארה"ב ומאז האהבה הרקיעה שחקים. במשך שנות חייהם המשותפים, הם הספיקו לייצר אמפריית קלטות לילדים, הוציאו אלבומים מצליחים והגיעו לשיאם באירוייזיון עם השיר "כאן". זוג מלכותי נוסף שחי יחד במשך 28 שנים, לא פחות, והחליט לפרק את החבילה, הוא לא אחר מרמי וריטה שהצלחתם הגדולה היא בעיקר בזכות שיתוף הפעולה ביניהם. כל שנשאר לריטה, הוא לקחת תפוחים ותמרים ולחשוב ש"הוא לא שווה את הכאב... ". אם חשבתם לרגע שלדוגמניות אין בעיות שכאלה, אולי תתנחמו בגירושין של גלית גוטמן הדוגמנית הלאומית וזיו קורן, אחד הצלמים המצליחים בארצנו. עוד רבים וטובים לקחו את הטיול המאורגן למדרגות הרבנות ואם ברצונכם למצוא מודל זוגי לדוגמא ולמופת, במלאי נותרו רק יודה ונינט.
 

חוק הסיגריות – בריאות הגוף מול בריאות הנפש

אנשים היושבים בפאב ומרגישים מתוסכלים כי חסר להם משהו בידם הפנויה, שלא אוחזת משקה, אל מול אנשים חייכניים שמרוצים מכך ששיערם ישמור על ריח הפנטן גם כשייצאו מהפאב. העם נחלק לשניים מאז ה-  14.11.07, היום בו נכנס לתוקפו החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים.  זהו אחד החוקים שעורר השנה הכי הרבה תהודה, קבוצות תמיכה ודיונים, אבל שימו לב שבפועל, פחות מחודשיים אחרי, מבצבצים להם מעשנים אמיצים ובעלי פאבים ללא-חת שאכיפת החוק לא בדיוק נמצאת בסדר היום שלהם.

 

איכות הסביבה – אל גור, תעשה לי שקית מנייר

תשכחו לרגע מהאיום האיראני, רצח העם בדרפור ושאר רעות וחולות. יש איום שממתין לכולנו, ללא הבדל דת, גזע או מין: ההתחממות הגלובאלית. סרטו הדוקומנטרי של אל גור "אמת מטרידה" שמתמקד בבעיה זו, עורר הדים ברחבי העולם ואף זיכה אותו בפרס נובל לשלום השנה. רשתות השיווק החלו למכור שקיות מבד או נייר ונחקקים עוד ועוד חוקים שמעודדים את השמירה על איכות הסביבה. ישראל צועדת לאט בעקבות מרבית המדינות האירופאיות בהן ישנה פעילות ענפה לקידום השמירה על איכות הסביבה.

 

ישנם עוד כל כך הרבה דברים לציין, לספר, לשבח, לפאר, לרומם, לרטון ולהתלונן, אבל באופן כללי– השנה הייתה טובה ועדיף לכולנו לפרגן ולראות את הצד החיובי (הפיגועים שסוכלו, המצב הכלכלי במדינה שהשתפר, תאונות הדרכים שפחתו). אל תשכחו שגם לנו יש חלק במערכה וכל אחד מאיתנו יכול לעשות משהו, לשנות, להשפיע, לתרום ולהפוך את עולמנו לעולם טוב יותר. שנה טובה לכולם!

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש