paper

הוא סרט, ספר והוא מעודד אנשים בכל העולם לנסות לרדוף אחרי חלומותיהם ולהוציא את כספם על שלל "עזרים מועילים". זהו "הסוד" אותו ניתן לסכם כמיזם מולטימדיה משתלם במיוחד לכל אלו שלקחו בו חלק. יותר מחמישה וחצי מליון עותקים מהספר כבר נמכרו בארה"ב, בינתיים תרגמו אותו ל32 שפות, הוא מככב יותר מ - 44 שבועות בראש טבלת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס", עשרה  שבועות (נכון לרגע כתיבת שורות אלו) בראש טבלת רבי המכר בישראל  ומגמת המכירות רק עושה סימני עלייה.  יותר מ1000 עותקים של הספר נמכרים ביום.

 

 

גם אם נניח בצד את הנתונים המפוצצים (אם זה כל כך מצליח, בטח יש בזה משהו, לא?) יש פיתוי עצום במסרים כמו: אתם יכולים להשיג את כל מה שאתם רוצים בקלות, אושר, עושר ובריאות הם רק עניין של החלטה שלכם והמטרה העיקרית שלכם בחיים היא להנות. בנוסף, אתם יכולים לשכוח מדברים מעיקים כמו עבודה קשה ורכישת השכלה – סתם בזבוז זמן בו אתם יכולים לדמיין את עצמכם רוכבים במכונית מירוץ נחשקת. מי לא רוצה להאמין בכל אלו ולחיות חיים נפלאים ומוצלחים? המפתח לחיים כאלו, לפי "הסוד" הוא חוק המשיכה, לא מדובר באותו חוק שגורם לתפוח ליפול לך על הראש אלא לחוק המשיכה שגורם למחשבות שלכם למשוך מציאות מסוימת לפיו כל דבר מוחשי, טוב או רע, שמגיע אליך במציאות מקורו אך ורק במחשבות שלך. אפילו הסקפטיים שבינינו יכולים להיות רגועים: "זה עובד כל פעם, עם כל אדם" נאמר בסרט. כדי לספק גם את האינטלקטואלים שבחבורה מצוטטים אייזק ניוטון, אריסטו, בודהה, ווינסטון צ'רצ'יל, אלברט איינשטיין, אלכסנדר גרהם בל, בטהובן ועוד רבים ומוכרים.

נשמע טוב, לא?
לא אם תשאלו מליוני ילדים תמים שסובלים מרעב, הטרדה מינית ושאר רעות חולות. האם תוכלו להסביר להם, או לעצמכם כיצד בדיוק החשיבה השלילית שלהם משכה אליהם גורל אכזר זה?

ה"מורים" של הסוד הם 24 במספר וביניהם פיזיקאי קוונטים, פילוסוף, אסטרטגית כלכלית, פסיכולוג ועוד מלומדים. כל אחד ואחד מהם הוא מיני-תעשייה בפני עצמו. אפילו אנחנו הישראלים יכולים להתגאות בכך שב 10.12 יבקר בארץ אחד המורים – ג'ון אסרף מאמן ואיש עסקים מצליח, יליד הארץ. הרצאה זו תתקיים בקריית שדה התעופה נתב"ג ותעלה רק 650 ₪ במכירה מוקדמת ואם זה לא יתאפשר לכם אתם יכולים לקנות את ספריו וסדנאות האודיו שלו. מרבית המורים לא מסתפקים בספרים וסדנאות בלבד אלא גם מכשירים מרצים ברחבי העולם שיפיצו את "הסוד" לכל האנשים, אנשים בעלי ממון, כמובן. אם זה לא הספיק לכם, קיימים גם המבשרים מטעם עצמם, אותם מאמנים, מנחים, אנשי רוח וכדומה אשר כל הרוח שיוצר הסוד נושבת במפרשיהם וכך מקדמת את עסקיהם הפרטיים.

 

נשמע מוגזם? מנופח? חסר קשר למציאות? כדי לבדוק, יצאתי מהמחקר הספרותי והאינטרנטי ובאתי להקרנה מלווה בהרצאה על הסוד, אותה העביר זוג מתוק ומקסים, שרון ותמיר נאוי, שניהם בוגרי שיטת סילבה אשר מנהלים את "מרכז אורי" להדרכת דמיון מודרך, NLP(programming linguistic (Neuro-  ובו מועברות סדנאות שונות.

הגעתי למרכז טיקוטין עם סקרנות עצומה ועם עוד יותר ממאה איש למפגש עם שרון ותמיר נאוי. הכניסה להקרנה ולהרצאה עלתה 40 ₪, יש לציין. ציפיתי לקהל צעיר, מורכב מבוגרי הודו, לובשות טוניקות ודומיהם אך הופתעתי לגלות בעיקר זוגות נשואים שחצו את שנות ה – 40 לחייהם.

 יוסי גרוסברג, נשוי, עובד בתחום המחשוב הגיע עם אשתו ושני חברים להם המליץ על הסרט: "זה סרט שצריך לראות כמה פעמים, יש אנשים שראו מאות פעמים".

-         אתה שואף לראות את הסרט מאות פעמים?

-         צריך לראות שוב כדי להפנים.

-         וזה עוזר?

-         זה סרט טוב אבל מאוד מופשט, הוא מציג את הדברים כנורא קלים. במציאות הרבה דברים מורכבים ולא פשוטים כמו שהם בסרט, שהוא בגישה האמריקאית בה יש פתרון לכל בעיה.

-         אתה כבר אדם מסודר, עם עבודה ואישה, עדיין אתה מרגיש את הצורך בסרט?

-         למרות שאדם מתקדם עם הגיל והחיים, תמיד יש מה ללמוד, זה בכלל לא תלוי גיל.

 

את הערב פותח תמיר שעולה לבמה ומסביר את הסיבה לערב: "אנחנו פועלים כדי לחשוף את הסוד והעיקרון מאחוריו".

תמיר מגולל את סיפורו מעורר ההשראה: מספר חודשים לפני חתונתו עם שרון אמו חלתה בסרטן  "פעם ראשונה מעבר לפעילות בחיים השתמשתי בעקרונות מהסרט שמלמד להדמות מטרה או סיטואציה בלי קשר למציאות. פשוט דמיינתי את אמי איתנו בחופה וזה עזר לי לעבור את התקופה".

למרות ההחלמה המבורכת של אמו, כאן הסבל של תמיר לא תם "שבוע אחרי החתונה שרון התחילה להרגיש לא טוב. הייתה לה בליטה קטנה בגרון, הרופא ששלח לבדיקות לא הסכים להראות לי את הרנטגן והצלחתי בכל זאת לראות נקודות שחורות. לא רציתי להאמין. אמרתי שלא יכול להיות שזה קורה לשרון, זה רק קרה לאמא שלי. מספר ימים אחרי זה כבר בישרה לנו רופאה ברמב"ם ששרון חלתה במחלה. אפשר להשליך פה על 'הסוד' וכל מה שקשור בדמיון מודרך שבא לומר שאם יש מטרה – בלי קשר למה שאנו חווים במציאות – זה אפשרי לעבור את התקופה. כל הזמן דמיינתי את משפחתי בריאה. דמיינתי את שרון ואותי עם ילד. דמיינו את זה יחד כל יום". 

תוך כדי הרצאתו של תמיר הקהל ראה לצידו את אשתו החייכנית שרון שאוחזת בידה עגלה ובה בנם הפעוט אורי. כולם הבינו את הסוף הטוב של הסיפור ובהתרגשות מחאו כפיים, בעיתוי מושלם זה התחילו להקרין את הסרט ובמשך שעה וחצי הקהל היה מרותק למסך.

עם תום ההקרנה והפסקה קצרה אחריה עלתה שרון לבמה והסבירה איך היא יישמה את העקרונות שבסרט: "כשגיליתי שיש לי סרטן כמובן בכיתי והיה לנו קשה, אבל אחרי כמה דקות החלטתי שאני יוצאת מזה. הצבתי לי מטרה – לצמוח מתוך המחלה. החלטתי שאני רואה את עצמי בריאה וזה מה שעשיתי. בגלל שראינו את זה ויזואלית זה גירה אותי, ראיתי את עצמי עומדת על במה ועוזרת לאנשים לעשות שינוי בחיים, השתמשתי במחשבה כדי להיות בריאה וזה הדבר היחיד שהציל אותי".

הסקפטיות והציניות שהגיעו איתי מהבית התפוגגו כששמעתי את הסיפורים ממלאי ההשראה, אולי אכן מדובר בסרט ממוסחר, פשטני, שמנוצל על ידי רבים לעשיית רווחים, אבל אם זה עושה טוב לאנשים, עוזר להם להתגבר על קשיים, להשיג מטרות ולהיות מאושרים זה למעשה העיקר, הלא כן?

 

 

 

 

הסוד-אקספרס: עקרונות "הסוד" לממהרים:

לפי מורי "הסוד" עקרונות אלו יסייעו לכם להגשים את חלומותיכם ולחיות את החיים שתמיד חלמתם עליהם:

  1. הכרת תודה: מדי בוקר תעריכו אתת הטוב שיש לכם בחיים, אל תיקחו שום דבר כמובן מאליו.
  2. תדמיינו את התוצאה הסופית: תהיו ספציפיים – תדמיינו בדיוק את הדגם של הרכב, הצבע שלו, הריח של העץ התלוי והשטויות שתשימו בתא המטען. כמה שיותר מוחשי זה יותר טוב ויהיה מצוין אם תתחברו לתחושות שעולות בכם תוך כדי.
  3. לוח חזון: הגיע הזמן להיות קצת יצירתיים: תתלו על לוח (שעם או מגנטי, מה שעושה לכם את זה)  דברים שאתם רוצים להשיג: תמונה של מושא תשוקתכם, של המעיל מעצבים המהמם, הגוף שאתם רוצים שיהיה להם וכל מה שעולה לך בראש.
  4. תרשמו אז זה: תרשמו במדויק מה אתם רוצים, מה זה ייתן לכם, איך תרגישו אם יהיה לכם אותו. גם כאן כדאי להתחבר לרגשות.

 

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש