אישה שמנה נכנסת למקדונלדס, מזמינה שני וופרים כפולים, צ'יפס ענק, פאי תפוחים, גלידה עם סירופ ולשתייה (היכונו לפאנץ'-ליין) דיאט קולה.  "מה לכל הרוחות זה משנה אם היא תשתה דיאט קולה אחרי כל זה?", עולה השאלה לצד הגיחוך על האישה השמנה וניסיונותיה חסרי התועלת.

אגלה לכם סוד,  החל מיום ה-14.11.07 כולנו בנעלי האישה השמנה. מיום זה נכנס לתוקפו חוק  האוסר על עישון במקומות ציבוריים כמו פאבים ובתי קפה. מקום אשר לא יאכוף חוק זה, ייאלץ לשלם מכיסו (כלומר מכיס בעל העסק) קנס בסך 1000 ש"ח, גם המעשן יאלץ לשלם 1000 ₪.

בואו נפקח עיניים לרווחה: זיהום האוויר הנו אחת הבעיות הסביבתיות הקשות בישראל. עומסי התחבורה, תחנות הכוח המיושנות ומעל לכל התעשייה הכבדה גובים את מחירם בבריאותו של הציבור מידי יום. בנוסף לכל זה חיפה אהובתי, למרות כל החיבה, נחשבת למזוהמת ביותר: מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים שתושבי הישובים הסמוכים למפרץ חיפה סובלים מעודף תחלואה בסרטן בשיעור של כ-20 אחוז מעל הממוצע הארצי. כמו כן מצביעים המחקרים על תמותה גבוהה יותר ממחלות לב ביחס לממוצע הארצי. בנפת חיפה מספר הילדים המתאשפזים גדול בכ-40 אחוז מהממוצע הארצי.  מלבד זאת, בבתי החולים בחיפה ישנו מספר חריג ביותר, בקנה מידה עולמי, של סוגי סרטן נדירים ומספר המומים המולדים בבתי חולים בחיפה הינו חריג ביותר בהשוואה לבתי חולים במרכז הארץ.

קצת עצוב לדעת שאנחנו חיים במקום כל כך מזוהם ומסוכן, אבל אפשר בקלות לראות את הצד החיובי: אחרי כל זיהום האוויר אפשר להיות רגועים ועישון, או עישון פאסיבי , ממש לא צריכים להדאיג איש.
 

מלבד תקופת שהותי ברחם אמי היקרה והמעשנת ושאיפת סיגריה מזדמנת אחת לחודשיים אינני מעשנת והחוק החדש לא פוגע בי באופן אישי אלא בעיקר מצחיק אותי. אחרי יום באוויר חיפה המזוהם, כניסה לפאב נטול עשן סיגריות משולה לדיאט קולה של האישה השמנה. חסר ערך,מיותר.

אך כאן מעבר לעובדה שההישג פה בטל בשישים מתבצעת פגיעה בזכויות הפרט: מדוע פאבים בבעלות פרטית לא יכולים להחליט בעצמם על מדיניות? מדוע הלקוחות הבוגרים והאינטליגנטים לא יכולים פשוט להצביע ברגליים ולהדיר רגליהם מפאבים אם העובדה שמעשנים בהם מטרידה אותם?
 

האם החוק הבא פרי חבר הכנסת גלעד ארדן עלול לכלול פקחים שנועדו למנוע מין פרוע בשירותים? הרי הם סה"כ דואגים לשלום הציבור ורוצים לחסוך ממנו שלל מחלות מין מסוכנות. זכויות הפרט? עזבו, זה לא טוב לבריאות.

 

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש