בבואי לאוניברסיטה, ראיתי את האגודה כגוף שאמור להוביל את הסטודנטים באוניברסיטה, לייצג אותם, לסייע להם ולהיות להם לפה מול האוניברסיטה עצמה, התקשורת והציבור.

מתוקף תפקידים אילו נגזרות לא מעט משמעויות, והמון תפקידים ומשימות.

בכל מקום בעולם, סטודנטים הם הגוף המוביל מהפכות, נלחם למען זכויות האדם ובעיקר זכויות החלשים, שכאן בישראל נרמסים חדשות לבקרים (ולא, ציבור הסטודנטים אינו אוכלוסיה חלשה. תפרנית כן, אך המרחק בין עוני לתפרנות גדול מאוד).

מדוע אם כך, הציבור שומע על הסטודנטים רק כאשר מתעוררת השאלה האם להעלות או לא את שכר הלימוד? האם זוהי הבעיה היחידה בישראל? האם השחיתות השלטונית, אינה חשובה יותר? האם אין הבעיה הפלסטינית בוערת יותר? מצב העניים נסבל? מדוע הציבור רואה את הסטודנטים נלחמים רק על טובתם האישית – שכר הלימוד? העצרת למען החטופים זכתה להד ציבורי רב. זה רק מראה על הכח שיש לסטודנטים. עצרת אחת לא מספיקה. יש לנו כמדינה בעיות הרבה יותר חמורות, שדורשות את הירתמות הסטודנטים לא פחות מאשר שכר הלימוד.

כולנו, כמשלמי שכר לימוד כמובן רוצים לשלם כמה שפחות לאוניברסיטה. ובצדק. אך בואו לרגע נביט על התמונה הגדולה. מצב האוניברסיטה בכי רע. מרצים שרובם מהשורה ה... ובכן, לא מהשורה הראשונה, הצפיפות בהרצאות ובתרגילים היא בלתי נסבלת, הרשימות המתנה לספרים בספריה ארוכות כגלות ועוד בעיות רבות. יש אמת רבה בטענה שאוניברסיטה זהו גוף ציבורי וככזה הממשלה צריכה לממן מתקציבה. אך לא לבד. נבחן לרגע מה יהיו ההשלכות של העלאת שכר הלימוד. ראשית, כמו כל מוצר בשוק, כמות המבקשים את המוצר תהיה נמוכה מעט מהמצב הנוכחי. עולה הטענה כי הסטודנטים שיחליטו לא לרכוש השכלה יהיו החלשים. אך דווקא הם יקבלו את הסיוע הדרוש להם מהמדינה, שכן כעת, משהתפנה התקציב ניתן יהיה לסייע להם יותר. להם ולמשפחותיהם. אני ורוב הסטודנטים, נסכים לשלם מעט יותר עבור הלימודים מאחר ואנו רואים בכך לא רק השקעה שתוחזר בעתיד בצורת משכורת גבוהה יותר, אלא תפיסת חיים שממקמת את הידע וההשכלה במקום גבוה בסדר העדיפויות. מי שלא רואה בלימודים משהו שהוא מוכן לשלם עליו אלפיםם ש"ח יותר ממה שהוא משלם עכשיו – שלא ילמד.

ובכן – יצטמצם מספר הסטודנטים. מהן ההשלכות?

ראשית, עליית יוקרתם של המסיימים– מציאת עבודה הולמת בקלות (או לפחות יותר בקלות מאשר כעת). שנית, ריווח ההרצאות, התרגילים ושאר המתקנים של האוניברסיטה. שלישית, עם הימצאות פחות תלמידים בכל פקולטה, יוכלו המבחנים להיות פחות "מסננים" ממה שהם כיום ובאמת לבחון ידע. רביעית, צמצום הסגל האקדמי – בצורה כזו שישארו רק המרצים ואנשי הסגל הטובים – רווח נקי לסטודנטים. ולבסוף, תוספת תקציב לאוניברסיטה, שתאפשר לה לבצע יותר מחקר ובכך להעלות את איכותה ויוקרתה בארץ ובעולם ומכאן גם לעלות את יוקרתם של בוגריה.

ההוצאות שלי כסטודנט נעות סביב השלושים עד ארבעים אלף ש"ח בשנה (שכ"ל, דירה, מזון, נסיעות) וזה בלי להזכיר את העובדה שאני עובד רק משרה חלקית- כלומר הפסד של עשרים עד שלושים אלף ש"ח שנה. כלומר, העליה של עד כחמישה עשר אחוזים בשכר הלימוד הם בעצם רק כחמישה אחוזים מההוצאות הכוללות שלי. האם אני מוכן לשלם מחיר זה בתמורה לתוצאות הצפויות? מוכן גם מוכן.

 

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש