paper
 

 

אילוצי הרכבת המערכת, מביאים לכך שלכל אחד מאיתנו יש חלון בין השיעורים פה ושם. אם גם לכם נמאס לשרוץ בספריה או לשבת בדשא, הכתבה הזו עשויה להתגלות כמועילה עבורכם. ננסה להציע כמה אטרקציות הנמצאות במרחק פסיעה מהאוניברסיטה.

 

חיק הטבע

 

אוניברסיטת חיפה נבנתה בגן עדן לחובבי הטבע. פארק הכרמל הנושק לה, טומן בחובו עשרות מסלולי הליכה בשלל דרגות קושי. הואיל ובחרנו להתמקד בטיולים שאפשר לבצע במהלך ההפסקה, לא נרחיב ונספר על כולם, אלא נספר רק על שניים קצרים וקלילים.

 

האפשרות הראשונה העומדת בפנינו, אם יש ברשותנו שתיים עד ארבע שעות חופשיות, היא ביקור ב"חי-בר"- שמורת טבע ייחודית שמטרתה להשיב אל הטבע בעלי חיים, שבעבר שוטטו חופשיים ובעקבות פעילות האדם "נעלמו".

במקום ניתן לראות יחמורים, עיזי וכבשי בר, איילים וכן נשרים, עיטמים ועופות דורסים אחרים, המשוחררים לחופשי.

הכניסה לאתר כרוכה בתשלום של כ-20 שקלים בימי שבת, ימי הפתיחה הרשמיים שלה לקהל הרחב, אך מאחר והשמירה בשמורה לא כזו קפדנית, ניתן גם לקפוץ לביקור בימים שבהם אנחנו לומדים ולמצוא את השמורה פתוחה ונטולת המולה של משפחות.

ההגעה פשוטה – חוצים את הכביש הראשי, מיד לאחר היציאה מהאוניברסיטה, והולכים כמה מאות מטרים לכיוון עוספיה.

 

האפשרות השנייה, שלוקחת כשעה, היא טיול בחורשת הארבעים. מדובר במסלול הליכה מעגלי, קצר וחביב, המוליך אותנו בשביל נהדר עם פריחה נהדרת (בעונות המתאימות כמובן. כשאנו ביקרנו שם בשלהי נובמבר, כלניות ונרקיסים מילאו את השביל) לצוק הנישא מעל מחצבת נשר.

במקום כמה עשרות עצי אלון מצוי עתיקים, שנשתמרו בעיקר תודות לקדושת המקום. האגדות מספרות כי מידי שנה מתאספים במקום ארבעים אבות העולם ומחליטים על גורלו.

כדי להגיע למסלול, המסומן בשביל כחול, יש ללכת דרום מזרחה, לעבור את חניון האוטובוסים (הסמוך למעונות טליה) ותחנת כיבוי האש וכעבור כמה מאות מטרים, בצד שמאל ליד שלט המכוון למצפור (מספר 8) ניתן להבחין בשביל. בדרך לשם, ניתן לעבור ב"דרך הדורות", פארק ארכיאולוגי אליו הועברו עתיקות מאתרים שונים בארץ בהם היו עתידים להיהרס בשל עבודות פיתוח.

 

 

רבותיי ההיסטוריה חוזרת

 

מי שטיול בחיק הטבע מפחיד אותו או אם מדובר ביום גשום, אחד המקומות בהם ניתן לבלות שעות רבות הוא מוזיאון הכט. באופן תמוה, רבים חולפים על פניו בדרך מהספרייה לאקדמון או למתחם המזון, מבלי לתת את הדעת לעושר הפנימי שבו.

לארץ ישראל היסטוריה עשירה ומרשימה מתוקף מיקומה האסטרטגי בין מזרח למערב. זו הסיבה לכך שהמוזיאון, המוקדש לארכיאולוגיה של הארץ, מציג היצע מרשים של ממצאים שנחפרו בארץ שכוללות בין היתר צלמיות פולחן (זכר לימים בהם אנשים נאבקו לגבי זהות האלים ה"נכונים" יותר, בניגוד להיום בהם רבים רק על השליחים, לפחות בחלק הזה של העולם) גלוסקמאות בנות אלפיים שנה, מטבעות עתיקים שחלקם שימשו השראה לאלו שהוטבעו אלפי שנים לאחר מכן, צעצועי ילדים מלפני 2,500 שנה, מסכות, חותמות, פסיפס שהובא מבית שאן ועוד שלל אביזרים שנותנים לנו צל של מושג על עולמות שנכחדו ומראים את העושר האתני והתרבותי של אלו שחיו כאן לפנינו- מלפני התקופה הכנענית, דרך התקופה הישראלית, הבבלית, הפרסית, היוונית, הרומית ועד התקופה הביזנטית.

בנוסף, בקומה השנייה ישנו אוסף אומנות מהמאות ה-19 וה-20 שגם כן שווה הצצה.

המוזיאון פתוח בימי חול מ-10 עד 16 (ובימי שלישי עד 19) ולזמן קצר יותר בימי שישי ושבת. הכניסה למוזיאון לא כרוכה בתשלום.

 

אם כן, תהיה זו החמצה לא לנצל את המיקום הנהדר של האוניברסיטה והמוזיאון המשובח שבתוכה, על מנת לנקות מעט את הראש בחלונות שבן השיעורים. כעת, אנחנו גם יודעים כיצד.

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש