paper
 

בספטמבר 2005 נמכרה החברה הממשלתית בזק לאיש העסקים חיים סבן, וכך אבדו להם מעט הסנטימנטים שהיו עשויים להיות לנו לחברה. כעת היא לא שלנו, כלומר אם משלמים הרבה, הכסף לא חוזר אלינו בעקיפין, ולכן אין טעם שנשלם לה, מבלי לבדוק אם יש אלטרנטיבות אחרות.

 

לכן, החלטנו ב"פרספקטיבי" לבדוק מה הן האפשרויות העומדות בפני הסטודנט שאוהב לדבר, מבלי הסיכון הבריאותי (שטרם הוכח) והעלות הגבוהה יותר (שכן הוכחה) של הטלפון הסלולארי, בעידן בו סופסוף אפשר לבחור בין כמה חברות טלפון.

 

נכון לשעת כתיבת שורות אלה, משרד התקשורת מעניק רישיון כללי לשירותי טלפוניה פנים ארציים לשתי חברות – בזק והוט, וכן רישיון כללי ייחודי לעוד שלוש חברות – 012, גלובקול וסלקום. שתי האחרונות טרם מספקות שירותים למגזר הפרטי, כך שנותרנו עם שלוש חברות בלבד.

 

בזק

לעיתים נדמה כי מאז ומעולם הייתה קיימת בזק. אך החברה קיימת רק כ-20 שנה (לפני כן הייתה "רשות הדואר" שהפכה לאחרונה ל"דואר ישראל", מישהו זוכר?). בשל פתיחת השוק לתחרות, בזק הורידה מחירים יחסית לאלו שהיו נהוגים בעבר.

 

במסלול הרגיל, תאלצו להיפרד מידי חודש מכ-50 שקלים, רק בעבור הזכות להחזיק קו. כל דקת שיחה תעלה לכם 12 אגורות בשעות השיא ו-5 אגורות בשעות השפל. בשיחה לטלפון סלולארי, תשלמו כ-40 אגורות (תעריף זהה לכל החברות משלוש החברות – בזק, הוט ו-012).

 

אם אתם דברנים קטנים יותר, אך עדיין מעוניינים בקו נייח, בעבור 25 שקלים מידי חודש, תוכלו לקבל קו "קל". החיסרון הבולט של קו זה, הוא עלות של 25 אגורות בעבור דקת שיחה, כך שאם אתם מדברים יחסית הרבה, העלות לא משתלמת.

העלויות בשני המסלולים לא כוללות שירותים כמו שיחה מזוהה, תא קולי, שיחת ועידה ועוד מספר שירותים, להם יש תשלום נפרד.

 

נוסף על כך, קיימים בבזק מסלולים "חופשיים", כאשר בעבור תשלום קבוע, תוכלו לדבר חופשי לקווים של בזק, בלילות ובסופי השבע (בעבור כ-77שקלים), בלילות ובמוצאי שבת (כ-57 שקלים) ורק בשבתות וחגים (כ-37 שקלים). שימו לב שהתשלום הזה הוא בנוסף לתשלום הקבוע (50 שקלים, הרי המסלולים לדברנים, לא?) ולא מכסה את עלות השיחות בשעות השיא. כמו כן, שיחות למכשירים של החברות המתחרות, מספרי 1-700, כן יעלו. או בלשון אחרת, תצטרכו לטחון את הקו בלא מעט שיחות לבזק, על מנת להשיב את העלות.

 

בהנחה ועדיין אין לכם קו של בזק, עלות התקנת קו היא כ-285 שקלים.

 

הוט

המתחרה הראשונה שקמה לבזק, גם היא בדמות גוף ותיק – הוט, האיחוד של חברות הכבלים. מספרי הטלפון בהוט, זוכים לקידומות 077 ועל מנת להפעילם יש להשתמש בתשתית הכבלים (ואם אין לכם, הם כבר ידאגו שתהיה לכם).

 

החיסרון הבולט של השירות זה שהוא אינו זמין בעת הפסקות חשמל (וחודש יוני 2006, הוכיח שמידי פעם יוזמים כאלו, ממש כשחם ורוצים להתלונן למישהו בטלפון). לרשימת החסרונות, אפשר להוסיף גם את אי האפשרות להשתמש בשירות 144 (אלא אפשר לחייג 177 ולגלות מי עוד התחבר להוט) וכן גם חלק ממספרי ה-1-800 לא עובדים.

 

בהנחה ואתם לקוחות הכבלים, בשנה הראשונה בעבור כ-50 שקלים, תקבלו 2,000 דקות שיחה, כאשר כל דקה מעבר תעלה לכם כ-7 אגורות. אם אינכם מנויי הכבלים, צפו לשלם הראשונה כ-60 שקלים בעבור אותן 2,000 דקות.

 

במסלול אחר, תוכלו לשלם רק כ-10 שקלים בחודש, אך כל דקת שיחה תעלה לכם 12 אגורות.

 

דמי התקנה, יעלו לכם כ-150 שקלים (כ-300 אם אתם לא מנויים), כאשר ניתן להתקין קו נוסף חינם.

 

012

חברת 012 המוכרת משוק השיחות הבינלאומיות, זכתה לקבל את הקידומת 072. כדי להתחבר, יש להיות מנוי אינטרנט של 012 וכן יש צורך במתאם שמתחבר למודם של האינטרנט.

 

בניגוד לשתי החברות המתחרות, אין תשלום חודשי קבוע ועלות דקת שיחה עומדת על כ-9 אגורות בשעות השיא וכ-4 אגורות בשעות השפל.

 

במסלול אחר, ניתן לשלם כ-60 שקלים בחודש ולדבר ללא הגבלה למספרים נייחים (בזק, הוט ו-012). בעלות של כ-100 שקלים, המחיר יכלול גם את חיבור האינטרנט של 012 (שהוא כאמור הכרח, על מנת להתחבר לשירות).

 

בכל המסלולים, קיימים שירותים מתקדמים, כמו בדיקת התא הקולי דרך האינטרנט, סינון סלקטיבי של השיחות (אפשר לבחור מספרים ספציפיים להם תהיו זמינים) ועוד.

 

הואיל ו-012 אינה ספק תשתית, יש לקחת בחשבון שנוסף על התשלום לחברה, יש לשלם גם לספק התשתית (הוט או בזק) בעבור השימוש בתשתית האינטרנט שלו, מה שמוסיף כמה עשרות שקלים נוספים לתחשיבים.

 

 

אז מה לבחור?

 

הבחירה, בסופו של דבר תלויה בצרכים שלכם ובאופן השימוש. לכל חברה יש את היתרונות והחסרונות. המאבקים בין החברות מתחממים, ואף הביאו לפשיטה של הממונה על ההגבלים העסקיים על משרדי בזק בחשד שניתקה את הקשר ל-110 אלף לקוחות הכבלים למשך יום וחצי.

 

שוק הטלפון משתנה ללא הרף, וחשוב לבחון מה יש לכל חברה להציע, על מנת לחסוך סכומים לא קטנים, בהנחה ואנו יודעים לעשות את החישוב הנכון.

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש