אני אתחיל ממוסר ההשכל בשביל אלו שקוראים רק פסקאות ראשונות...

לעולם, אבל לעולם, אל תשתמשו בכונן הגיבוי Disk On Key (להלן DOK) כאמצעי הגיבוי היחיד שברשותכם.

ומעשה שהיה, כך היה:

לפני מספר ימים פנתה אלי ידידה טובה בדמעות. כל החומר של שנתיים לימודי משפטים היה על ה-USB שלה. והוא מסרב לעבוד. הבהרה לקוראי הטכנופוביים: USB הוא השם של החיבור אשר משמש את ה-DOK להתחברות למחשב. דרך ה-USB אפשר לחבר למחשב מצלמות, עכברים, מאווררים או כל מיני אביזרי הרחבה למחשב (כפי שמעיד שמו – Useless Serial Bus). בכתבה אתייחס אל ה-DOK גם כ-USB כי בדרך כלל כאשר אומרים USB מתכוונים ל-DOK.

נחזור לידידתי הבוכייה. "חיברתי את ה-USB לנייד, נדלק אור קטן חמוד כזה, ניסיתי לגשת לקבצים ו... דינג, הוא לא הרשה לי". בכי רב ויגון עמוק.

אין מה לעשות אלא לפנות לטכנאי. נכנסנו לאינטרנט ואיתרנו חברה שמשחזרת מידע אלקטרוני שאבד (הם טוענים שאם לוקחים מחשב, שורפים אותו, מכבים בעזרת קצף, צובעים בכחול וזורקים לים עדיין הם מסוגלים לשחזר את המידע! לפרנואידים שבינינו). רק מה, הם לא זולים. יצרנו קשר עם קו החירום שלהם וכבר בבוקר המחרת התדפק על דלתנו שליח שלקח את ה-DOK לחברה (20 דולר בדיקה). יומיים לאחר מכן, התקשרה אלי הידידה בהיסטריה. "הם יכולים לשחזר את המידע בעבור סכום פעוט של 1200 דולר. אחרי הנחת סטודנט כמובן!".

כאן נחזור ונשנן את המנטרה: לעולם לא להסתמך על מכשיר הגיבוי כאמצעי יחיד! הלכו שנתיים סיכומי מאמרים.

אם אתם עדיין מעוניינים לרכוש "כונן גיבוי",אחרי הפתיחה הקצרצרה, להלן יובא מידע שימושי:

מחירם של הזיכרונות הפשוטים נע בין 20 ₪ ל-1019 ₪ לזיכרון בנפח 128 מגה בייט ובין 989 ₪ ל-2375 ₪ בעבור זיכרון בנפח 4 ג'יגה בייט, על פי אתר ZAP להשוואת מחירים.

אולם בימינו, לא מספיק לקנות רק זיכרון. צריך גאדג'ט שיכול להכיל את כל החומר של השנה (ושל השנה שעברה והשנה הבאה), להשמיע מוזיקה, להציג תמונות, להראות סרטים ולהכין קפה. על הקפה עדיין עובדים (בינינו, למה?). אבל את כל השאר ניתן למצוא.

כיום כונני DOK מנגנים סרטים ומוזיקה ישירות מהזיכרון. הנגן הפשוט המכיל שלושים קבצים של הרצאות וכ-20 שירים עולה כ-50 ₪ טבין וטקילין.

בקצה השני של הסקאלה, נגן המכיל 20 סרטים באורך מלא (חוקיים כמובן), כ-10 שעות מוזיקה (שאם תרצו להשיג באופן חוקי, תאלצו להתאמץ) ובנוסף את כל החומר של התואר עולה בין 4800 ל-5700 ₪ (שזה מעבר לתקציב של סטודנט ממוצע, אבל אם במקרה מצאתם אחד כזה שנפל ממשאית אשמח אם תיצרו איתי קשר).

אולם אליה וקוץ בה. בנגן היקר לא טרחו לשלב רדיו. הא, יש לנו תירוץ לא לקנות ולא רק כי אנחנו תפרנים.

אם אסכם, תפקידם של המכשירים הללו הוא לאפשר העברת מידע רב בצורה נוחה ובטוחה. משימה שלעיתים הם כושלים בה (ואם פרחה מזיכרונכם עוגמת הנפש, התחילו לקרוא את הכתבה מההתחלה).

המלצתי –  אל תשתמשו בהם לגיבוי אלא כתחליף נוח לדיסקטים הישנים, הקטנים והלא אמינים.

לשון אחר, השתמשו בכונני הגיבוי הנייד, אולם לא כאמצעי אחסון יחיד של המידע. אמנם נדיר שהם נהרסים אבל כשזה קורה (ומי שזה קרה לו יודע) זו אפוקליפסה אלקטרונית.

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש