מדור הביקורות נוטה בדרך כלל לקחת יצירות העומדות בזכות עצמן ולנתח את איכויותיהן ומגרעותיהן. אך מדי פעם קם הצורך לזהות מגמות הפושות בתרבותנו, לבדוק את מקורותיהן ולנגח או לשבח אותן במידת הצורך.

בתור חובב ספרות די מושבע (מאלו שלקחו צעד אחד יותר מדי והחלו לעבוד בחנות ספרים) הרגשתי צורך להביע תרעומת כנגד אווירת השוק והסחר החופשי המאפיינת גם את המלחמה בין רשתות הספרים הגדולות וגם יצירות ספרותיות הרואות אור לאחרונה. זו אומנם לא אווירת שוק במובנה האסוציאטיבי, זו המוכרת בזכות זעקות רוכלים והתגוששויות בין דוכנים, אך גם אצטלה מהוגנת אינה מסתירה כראוי את מאבקי המו"לים אשר מתקוטטים על כיסו של הקורא התמים.

בגדול, ניתן לזהות שתי מגמות עיקריות הגורמות לרתחה בדמי: האחת, התגוששות הענקים בין שתי רשתות חנויות הספרים, להלן "סטימצקי" ו"צומת ספרים". מאחר ודעתי אינה משוללת סובייקטיביות, שככלות הכול אני עובד בשורותיה של אחת הרשתות, אמנע מלהביע דעה.

לפיכך אתייחס למגמה השנייה, בה הוצאות הספרים מנצלות את להיטותו של הקורא מן המניין. נוהג שעשו להן ההוצאות לאחרונה הוא למחזר יצירות שכבר ראו אור בעבר וכל זאת תחת כותרת עמומה שלא מבהירה ללקוח התמים במה מדובר. קחו לדוגמא את הוצאת "הספרייה החדשה", הוצאה איכותית לכל הדעות, אשר החליטה להשיק ליין חדש המתקרא "הספרייה הקטנה". מטרתה של ההוצאה הייתה להוציא לאור מחדש קלאסיקות (בעיקר נובלות) אשר ייארזו בפורמט קטן מהרגיל ובמחיר שווה לכל נפש (כ-49 ₪). הבעיה מתחילה כאשר הוצאת הספרים לא ממש מתאמצת ליידע את קוראיה בכך שסיפורים אלו ראו אור בעבר, ולכן רבים מן הלקוחות נופלים בפח ורוכשים ספר שקיים בצורה זו או אחרת על מדפיהם. מאחר וחלק ניכר מן הקונים מרגיש אי נעימות מסוימת להחזיר את הספר לחנות ממנה נקנה (או שמא הם סתם מפחדים להראות כטיפשים, שהרי "לא יכול להיות שלא הבינו שזה אותו הספר"), הם נתקעים עם ספר מיותר על המדף וארנק שהשיל ממשקלו כ-50 שקלים.

דרך נוספת בה מסמאות הוצאות הספרים את עיניו הטרוטות ממילא של הקורא היא באמצעות פרסום מניפולטיבי. קחו לדוגמא את כל הפרסומות המתהדרות בסלוגן "רב מכר" ובדקו אילו מן הספרים הללו אכן עומדים בסטנדרטים הדרושים כדי להיחשב לכזה. האבסורד הוא, שישנם ספרים שעם יציאתם כבר מוטבעת עליהם חותמת ה"רב מכר", וכל זאת בטרם הספיק ולו עותק אחד לעטר את מדפיהן של חנויות הספרים.

אז אולי לקוחות חנויות הספרים הם קצת תמימים. לפעמים הם אפילו מעט מוזרים. אך דבר אחד הם לא, ואת זה כל הנוגעים בדבר צריכים להבין. הם ממש לא טיפשים.

הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש